Po zvolení Donalda Trumpa výnosy státních dluhopisů v USA vyletěly směrem nahoru. Desetiletá úroková sazba se nachází na nejvyšší úrovni od začátku letošního roku, dvouletá je dokonce nejvýše od roku 2009. Daňové škrty a růst výdajů na infrastrukturu, které nový americký prezident avizoval, by totiž měly v letech 2017−2018 zvýšit tempo růstu HDP o půl procentního bodu. Omezení mezinárodního obchodu by zároveň mělo zvýšit inflaci, která už i tak pomalu směřuje k dvouprocentnímu inflačnímu cíli centrální banky. Finanční trhy tak o prosincovém zvýšení sazeb americkou centrální bankou už nepochybují. Příští rok by zvyšování sazeb mělo být ještě razantnější.

V článku se dále dozvíte

  • Finanční trhy tak o prosincovém zvýšení sazeb americkou centrální bankou už nepochybují. Příští rok by zvyšování sazeb mělo být ještě razantnější.
  • K růstu výnosů v Evropě přispěje i Evropská centrální banka, která v příštím roce začne pravděpodobně omezovat nákupy aktiv.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru