Budoucím majitelem největšího českého pivovaru a dalších čtyř pivovarů v Maďarsku, Rumunsku, Polsku a na Slovensku bude s největší pravděpodobností někdo z následující pětice zájemců: japonský pivovar Asahi, čínská pivovarnická skupina China Resources, konsorcium fondů Bain Capital a Advent International, konsorcium Jacobs Holding, PSP Investments a R2G nebo PPF Petra Kellnera. Vyplývá to ze zdrojů HN a agentury Reuters.

Jmenované firmy by měly být na finálním seznamu, z něhož bude vybírat AB InBev, který po fúzi se SABMiller středoevropské pivovary získal, ale na příkaz Evropské komise se jich musí zbavit.

Cena za balík pivovarů by mohla dosáhnout až sedmi miliard dolarů (175 miliard korun).

Podle zdrojů blízkých výběrovému řízení, které nyní přechází do druhé fáze a pětice subjektů v něm bude vyzvána k podání závazných nabídek, je největším favoritem japonský pivovar Asahi.

Ten už dříve ovládl pivovary SABMiller ve Velké Británii, v Nizozemí a v Itálii, kterých se nově vzniklý společný podnik dvou největších hráčů na světovém pivním trhu musel zbavit také proto, aby nenarušoval hospodářskou soutěž kvůli dominantnímu postavení na jednotlivých trzích.

AB InBev měl původně obdržet předběžnou nabídku ještě od konsorcia fondů KKR a Mid Europa Partners. S nimi už se ovšem zřejmě dál nepočítá.

Podle informací HN je pak vážným kandidátem na zisk Prazdroje a spol. i PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ta se pro financování případné akvizice spojila s pátým mužem žebříčku tuzemských boháčů, uhlobaronem Pavlem Tykačem.

Další česká stopa je pak společnost R2G někdejšího spolumajitele České gumárenské společnosti Oldřicha Šlemra a dalších tuzemských investorů. Ta je v tendru ve společné nabídce švýcarského fondu Jacobs Holding a kanadského penzijního fondu PSP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru