Schodek agrárního zahraničního obchodu se za tři čtvrtletí meziročně zvětšil o třetinu na 16,4 miliardy korun. Dovoz rostl rychleji než vývoz, meziročně stoupl zhruba o sedm miliard korun, vývoz přibližně o 2,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které na základě dat Českého statistického úřadu poskytl Zemědělský svaz ČR.

"Strukturu agrárního zahraničního obchodu se stále nedaří navzdory přijaté rozvojové strategii ministerstva zemědělství zlepšovat. Meziročně se záporné agrární saldo u masa zhoršilo a u této komodity nadále zůstává nejvyšší záporné saldo, téměř minus 15 miliard korun," řekl předseda svazu Martin Pýcha. Dováží se podle něj hlavně vepřové z Německa. 

Problém je podle Pýchy i s dovozem mléčných výrobků. "Záporné saldo u zeleniny se zvyšuje a obdobně jako u mléčných výrobků dovážíme ve velkém to, co jsme schopni dobře vyrobit doma a k tomu zaměstnávat naše pracovníky a realizovat vlastní potenciál," dodal Pýcha. Z Česka se vyváží hlavně základní suroviny a tabákové výrobky.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Podle odhadu svazu se letos do konce roku saldo prohloubí na 22 miliard korun. "V agrárním dovozu i vývozu bude dosaženo historického maxima," řekl Pýcha. Nepodaří se tak zopakovat relativně úspěšný loňský rok, dodal.

Schodek zahraničního agrárního obchodu byl loni nejnižší od začátku tisíciletí a činil 18,4 miliardy korun. Češi vyvezli potravinářské a zemědělské zboží za 201 miliard korun a dovezli za 219,4 miliardy korun. Dovozy i vývozy se dlouhodobě zvyšují.

Saldo agrárního zahraničního obchodu Česka bylo naposledy kladné v roce 1993. Od té doby je bilance záporná. Dosud nejhorší výsledky měl agrární zahraniční obchod v roce 2011, kdy skončil se schodkem více než 36 miliard korun, od té doby se zlepšuje.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru