Češi mají v investičních a podílových fondech uloženo nejvíce peněz v historii. Zatímco v polovině roku dosahoval objem majetku ve fondech 400 miliard, na konci září už to podle Asociace pro kapitálový trh bylo o 15 miliard více. Důvodem jsou především nízké úrokové sazby na trhu, které nutí stále více Čechů změnit způsob zhodnocování jejich úspor. "Za zvyšujícím se zájmem o podílové fondy stojí především velmi nízké úrokové sazby u bankovních vkladů," uvádí investiční specialista České spořitelny Jaroslav Kropáček.

Podle výkonné ředitelky Asociace pro kapitálový trh Jany Brodani přispívá k růstu zájmu o fondy také zvyšující se finanční gramotnost Čechů a povědomí o různých investičních produktech. "Stále více lidí si uvědomuje, že se musí nějak postarat o dobu, kdy budou v penzi. Historická zkušenost je taková, že v Česku proběhla penzijní reforma, která nedopadla úplně nejlépe. Jejím pozitivním důsledkem ale bylo, že se mnoho lidí zamyslelo nad tím, co by mohli dělat pro to, aby měli v penzi našetřené nějaké prostředky," řekla Brodani.

Češi jsou konzervativní investoři

Největším tempem letos rostou fondy investující do nemovitostí. Majetek v nich se od začátku roku zvýšil o více než 31 procent na 16 miliard korun. Naopak největší propad (o téměř patnáct procent) zaznamenaly fondy peněžního trhu. Jejich konzervativní zaměření na krátkodobé dluhopisy a pokladniční poukázky nedokáže některým klientům zaručit dostatečný výnos a ti pak peníze přesměrují do jiných typů fondů.

Vývoj majetku ve fondech (v mld. Kč)
Komentář: Údaje za rok 2016 představují první tři čtvrtletí. 
Zdroj: Asociace pro kapitálový trh České republiky

Nejoblíbenější jsou však stále mezi Čechy fondy smíšené, které kombinují investici do dluhopisů i akcií. Majetek v nich od začátku roku vzrostl o více než devět procent a přesáhl 150 miliard korun. Druhý největší objem majetku vykázaly dluhopisové fondy s majetkem 123 miliard (+10 procent), třetí největší kategorii tvoří akciové fondy s majetkem za 77 miliard (+10,6 procenta).

"Většina investorů je nadále konzervativní a ačkoliv akciové trhy od počátku roku většinou rostly, vyšší zájem se příliš neprojevil. Tradičně velký zájem byl stále o dluhopisové fondy," komentoval chování českých domácností Milan Tomášek, investiční stratég Generali Investments.

"U peněžních fondů je potenciál vydělat klientům něco nad úroveň bankovních vkladů velmi omezený. V případě čistě dluhopisových fondů pak není situace o moc příznivější. Takže pokud opravdu lidé chtějí pro své volné zdroje hledat nějaký nadvýnos, nemůže je investice do akciových titulů minout," popsal situaci na trhu ředitel retailového bankovnictví ING Bank Libor Vaníček.

Přestože celkový objem majetku znovu překonal rekord, mohl být podle obchodního ředitele ČSOB Asset Managementu Libora Svobody příliv investic do podílových fondů ještě vyšší. Na chování investorů se však letos projevily obavy z vývoje čínské ekonomiky, referendum o vystoupení Velké Británie z Evropské unie nebo prezidentské volby ve Spojených státech. "Co se zainvestovaných objemů týče, jsme s letošním rokem zatím méně spokojeni, i když se výsledky postupně zlepšují," uvedl Libor Svoboda.

Rozdělení majetku Čechů v domácích i zahraničních fondech podle typu fondu k 30. září 2016 (miliardy korun)
Zdroj: Asociace pro kapitálový trh České republiky