Americké akcie po zvolení republikána Donalda Trumpa prezidentem pokračují ve svižném vzestupu. Dow Jonesův index tak na začátku dnešního obchodování vystoupil na rekordní maximum v očekávání, že Trump v prvních letech ve funkci podpoří ekonomiku zvýšenými výdaji.

Dow Jones zahájil růstem o 0,3 procenta a zhruba čtvrt hodiny po začátku se dostal na 18 755 bodů se ziskem 0,9 procenta. Ve středečním obchodování překonaly akcie počáteční otřesy a Dow Jones nakonec vzrostl o 1,4 procenta. Rozšířil tak dvouapůlprocentní přírůstek z prvních dvou dnů týdne, kdy přitom investoři sázeli na vítězství Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové.

Index S&P 500 se rekordu blíží, chybí mu deset bodů. Připisuje 0,3 procenta a je na 2170 bodech. Naopak cena zlata klesá a umazává středeční zisky. Odepisuje kolem sedmi desetin procenta a jedna troyská unce se prodává za 1264 dolarů, den předtím byla dokonce na 1336 dolarech za unci.

Wall Street nakonec vyhodnotila nečekané Trumpovo vítězství pro sebe jako příznivé. Trump plánuje zvýšené investice do infrastruktury a posílení výdajů na obranu, finančnímu sektoru vyhovují naděje na zmírnění regulace, farmaceutický sektor se přestal bát zásahů Clintonové do cen léků a čeká se rovněž zvýšení investic do těžby ropy a plynu, kterou Trump slibuje podpořit.

Vývoj indexu Dow Jones
image 1
Komentář: Dow Jones se po začátku obchodování na Wall Street přehoupl na své historické maximum. Investoři věří, že zvolení Trumpa je pro ně dobrou zprávou. Zdroj: Reuters
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru