Britský maloobchodní řetězec Marks & Spencer (M&S) se rozhodl uzavřít zhruba třicet obchodů na domácím trhu a 53 v zahraničí. Ze Slovenska zcela odchází. V provozu obchodů, které vlastní v České republice, bude pokračovat.

Marks&Spencer se v Česku po čtyřech ztrátových letech přehoupl do černých čísel - čtěte ZDE

Uzavírání zahraničních obchodů se podle M&S bude týkat Číny, Francie, Belgie, Nizozemska, Polska, Maďarska, Rumunska, Estonska, Slovenska a Litvy. Firma se na těchto trzích rozhodla uzavřít všechny obchody, které sama vlastní.

Uzavření se týká podle slovenského Denníku N také všech sedmi prodejen dosud provozovaných na Slovensku. Na slovenský trh řetězec vstoupil v roce 2007 a v současnosti zde zaměstnává 174 lidí. "Analýza ukázala, že pokračující ztráty a omezené možnosti růstu na trhu způsobují neudržitelnost dalšího podnikání na Slovensku," řekl James Munson, generální ředitel řetězce pro Česko a Slovensko.

Pod značkou Marks & Spencer nyní mimo Británii působí 468 obchodů. Z toho 194 vlastní sama firma, zatímco 274 funguje na základě licenčních dohod, napsala agentura Reuters.

Společnost o svých záměrech informovala ve zprávě o hospodářských výsledcích za první finanční pololetí, které skončilo 1. října. Firma za toto období vykázala pokles zisku o 18,6 procenta na 231,3 milionu liber (sedm miliard korun).

Marks & Spencer bude v České republice všechny své pobočky provozovat i nadále, potvrdila Jana Riečanská z českého zastoupení společnosti. V Česku mají podle ní zákazníci o značce silné povědomí, jsou zde zavedené pobočky obchodů a loajální zákazníci. Zda se některé obchody nepřeorientují pouze na prodej jídla, Riečanská nekomentovala. Odmítla také, že by zavírání poboček souviselo s odchodem Británie z Evropské unie. Přezkum svých obchodů v zahraničí začala firma dělat začátkem roku, dlouho před britským referendem.

Nový šéf společnosti Steve Rowe se snaží podpořit hospodářské výsledky tím, že se firma více soustředí na potraviny a méně na oděvy. V rámci reorganizace britských aktivit kromě uzavření 30 prodejen plánuje rovněž omezení sortimentu ve 45 obchodech pouze na potraviny. "Tato rozhodnutí jsou obtížná, ale nezbytná pro budoucnost M&S," uvedl Rowe, který nastoupil do čela podniku letos v dubnu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru