Jen pár kroků od slavné katedrály Santa Maria del Fiore v samém srdci Florencie by měla otevřít nová restaurace amerického řetězce McDonald's. Jenže proti se postavili jak místní obyvatelé, tak i radnice. Domnívají se, že podobný fast food se do těsného sousedství nejznámější dominanty Florencie nehodí. Odpůrci nové restaurace už na internetu vytvořili petici, kterou podepsalo přes 24 tisíc lidí.

Vedení McDonald's tvrdí, že s otevřením nové restaurace nejprve získalo souhlas od starosty města Daria Nardelly. Ale ten později otočil a postavil se na stranu obyvatel, kteří s otevřením restaurace ve stínu slavné katedrály nesouhlasí.

"Nemáme proti McDonald's nic 'ideologického', ale jsme proti otevření restaurace kousek od katedrály, a také na dalších historických náměstích. Myslíme, že historická centra měst by se měla chránit," uvedl k tomu starosta.

Obyvatelé Florencie se obávají, že americký řetězec v centru města zlikviduje svoji konkurenci. Florencie pak podle nich ztratí něco ze svého osobitého kouzla, které tak ustoupí konzumu.

A nejen to. Mají obavy, že u restaurace se budou tvořit velké fronty lidí, a hlavně pak zahraničních návštěvníků. Narážejí tak na problém, který trápí celou řadu italských měst – ty se stále častěji potýkají s rostoucím náporem turistů. Ti v praxi "vyhánějí" z historických center tamní obyvatele.

V centrech pak naopak rychle přibývají různé stánky s kebaby nebo minimarkety, které často nabízejí zahraniční produkty. A to pak ohrožuje místní výrobce i identitu regionu.

Takovému vývoji chce ale radnice ve Florencii zamezit. Už letos na jaře proto prosadila speciální nařízení, které má v toskánské metropoli omezit vznik například nových mini marketů. Na jeho základě musí tamní prodejci v centru Florencie zajistit, aby alespoň 70 procent surovin pocházelo z Toskánska.

Obrátíme se na soud

McDonald's se hájí tím, že ve Florencii provozuje už devět restaurací, ve kterých zaměstnává 300 lidí. Aby obyvatele Florencie získal na svoji stranu, oznámil, že 80 procent všech ingrediencí bude kupovat v Toskánsku, upozorňuje americký list Wall Street Journal.

Přetrvávající záporný postoj města pak vedení řetězce považuje za "manifest nespravedlnosti" a rozhodlo se obrátit na soud. "Naprosto souhlasíme s tím, že kulturní a umělecké dědictví v historických centrech italských měst se musí chránit. Nemůžeme ale akceptovat diskriminační nařízení," uvedl americký fast food v tiskovém prohlášení.

"Není to všeobecné odmítnutí McDonald's. Je to jen odmítnutí určitého projektu," kontroloval Giovanni Bettarini, náměstek pro cestovní ruch a hospodářský rozvoj Florencie.

Florencie ale není jediné město v Itálii, které protestuje proti další restauraci McDonald's. Americký řetězec například hodlá otevřít další pobočku jen kousek od Baziliky svatého Petra ve Vatikánu.

Proti se ale postavila skupina kardinálů, kteří nad budovou, kde by měla otevřít restaurace, žijí. Jeden z nich dokonce podle agentury AFP napsal dopis papežovi, aby se postavil proti fastfoodu. Pronájem prostor by přitom do vatikánské kasy přinesl 30 tisíc eur měsíčně, podotýká k tomu italský list La Repubblica.

Související