Pololetní zisk irských nízkonákladových aerolinek Ryanair Holdings stoupl o sedm procent na 1,17 miliardy eur (téměř 32 miliard korun). Oznámila to v pondělí firma, která je podle počtu cestujících největším leteckým přepravcem v Evropě. Zároveň zlepšila dlouhodobý výhled pro růst počtu pasažérů.

Tržby společnosti v prvním finančním pololetí, které skončilo v září, stouply o dvě procenta na 4,13 miliardy eur. Počet přepravených cestujících se zvýšil dokonce o 12 procent na 64 milionů.

Minulý měsíc však firma Ryanair kvůli slabému kurzu britské libry a ostré cenové konkurenci snížila odhad zisku pro celý finanční rok na 1,3 miliardy až 1,35 miliardy eur z dříve předpokládaných 1,375 miliardy až 1,425 miliardy eur.

"Druhá polovina roku bude obtížná," varoval generální ředitel podniku Michael O'Leary. "Nižší ceny letenek a nejistota kolem brexitu budou dominantními prvky (druhého pololetí)," upozornila firma.

Podle O'Learyho má nicméně Ryanair díky nižším nákladům ve srovnání s evropskou konkurencí stále prostor pro výrazný růst. Do roku 2024 by se měl roční počet cestujících Ryanairu podle současné prognózy vyšplhat na 200 milionů. To je o 20 milionů více, než předpokládal dřívější výhled.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru