Americké akcie v pátek opět oslabily kvůli nejistotě ohledně výsledku prezidentských voleb ve Spojených státech. Index S&P 500 se tak snížil již podeváté za sebou, což představuje jeho nejdelší sérii poklesů od prosince 1990.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes ztratil 0,24 procenta a uzavřel na 17.888,28 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 0,17 procenta na 2085,18 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,24 procenta a obchodování zakončil na 5046,37 bodu.

Za celý týden si Dow Jonesův index odepsal 1,5 procenta. S&P 500 klesl o 1,9 procenta a Nasdaq se propadl dokonce o 2,8 procenta.

Dnešnímu poklesu akcií nezabránily ani příznivé údaje o vývoji trhu práce ve Spojených státech. Míra nezaměstnanosti v USA se v říjnu podle vládní zprávy snížila na 4,9 procenta ze zářijových pěti procent, zatímco mzdy rostly nejrychlejším tempem za sedm let.

Investory znepokojuje, že boj o prezidentské křeslo mezi demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou a jejím republikánským rivalem Donaldem Trumpem je krátce před volbami velmi vyrovnaný. Clintonovou považují finanční trhy za kandidátku, která by zachovala současné směřování Spojených států, zatímco případné Trumpovo vítězství mají spojeno spíše s nejistotou ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje země.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Na devizovém trhu se dolar kvůli nervozitě kolem prezidentských voleb propadl na měsíční minimum vůči švýcarskému franku, který investoři považují za bezpečné útočiště v období nejistoty. V závěru obchodování v New Yorku vykazoval dolar vůči franku pokles o 0,45 procenta na 0,9694 CHF. Během dne sestoupil až na 0,9682 CHF.

Euro vůči dolaru po zveřejnění údajů o americkém trhu práce oslabilo, později však zamířilo vzhůru. V závěru obchodování si tak jednotná evropská měna připisovala 0,2 procenta na 1,1125 dolarů a nacházela se v těsné blízkosti třítýdenního maxima 1,1130 dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru