Ceny ropy na světových trzích v pátek kvůli známkám napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem dál výrazně klesají. Proti minulému pátku ztrácejí zhruba deset procent, a trh tak míří k nejhlubší týdenní ztrátě od počátku roku.

Cena severomořské ropy Brent kolem 18:20 SEČ oslabovala o dvě procenta na 45,44 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ztrácela 1,8 procenta na 43,90 dolaru za barel. Oba druhy ropy jsou asi 16 procent pod maximy z počátku října.

Rijád podle zdrojů z ropného kartelu OPEC na schůzce expertů organizace minulý týden hrozil, že pokud Teherán odmítne připojit se k omezení těžby, Saúdští Arabové svou produkci prudce zvýší, aby snížili ceny. Další zdroj později řekl, že Saúdská Arábie zvýšením své těžby nikomu nehrozí, varuje ale, že pokud k dohodě na snížení těžby nedojde, bude světová produkce dál růst.

Členové OPEC se v září předběžně dohodli na prvním snížení těžby za osm let, podrobnosti by měli dojednat na oficiálním zasedání 30. listopadu ve Vídni. Na trhu však rostou pochybnosti o tom, zda se tuto dohodu podaří zrealizovat.

Ve středu se ceny ropy propadly téměř o tři procenta. Srazila je zpráva o rekordním růstu zásob suroviny na americkém trhu.


Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů)

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent leden 45,44 46,35
New York - Nymex WTI prosinec 43,90 44,66
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru