Německá státní železniční společnost Deutsche Bahn (DB) zatím dává k ledu plány částečné privatizace svých divizí Arriva a Schenker. Důvodem je rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii, oznámil v pátek generální ředitel DB Rüdiger Grube. Vedení bude podle něj o záměru informovat dozorčí radu na zasedání, které se bude konat 14. prosince.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Vedení podniku chce dozorčí radě oznámit, že na základě současných hodnocení nemůže nabídku akcií doporučit. Grube řekl, že takzvaný brexit, tedy odchod Británie z EU, zásadně mění situaci. "Vyhazovali bychom peníze z okna, to by bylo pošetilé," prohlásil.

Společnost Deutsche Bahn plánovala prodat akcie své britské dceřiné společnosti Arriva a logistické divize Schenker celkem za 4,5 miliardy eur (121,6 miliardy korun). Peníze chtěla použít na snížení dluhu, který dosahuje téměř 20 miliard eur.

Železniční společnost teď naléhavě hotovost nepotřebuje, protože Německo v září souhlasilo, že poskytne firmě finanční injekci ve výši jedné miliardy eur. Podnik má také naději, že v příštích čtyřech letech dostane další 1,4 miliardy eur, uvedla agentura Reuters.

Arriva působí také v Česku. Společnost Arriva Transport ČR je jedním z největších autobusových dopravců v Česku, v tuzemské autobusové dopravě má zhruba pětinový podíl.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru