Vláda na středečním jednání schválila program ENERG, který má pomoci se zvýšením energetických úspor pro pražské malé a střední podnikatele. Na Twitteru to oznámil ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Program, který vládě předložilo jeho ministerstvo, je financován z výnosu z prodeje emisních povolenek. K dispozici je zhruba 130 milionů korun. 

Ministerstvo průmyslu (MPO) v materiálech pro jednání vlády uvádí, že v letošním roce bude vyhlášena jedna kontinuální výzva, která bude omezena vyčerpáním peněz nebo datem ukončení programu, což je 31. prosinec 2020.

"Program ENERG je doplňkovým programem, jehož finanční prostředky pocházejí ze zbývající části výnosů z emisních povolenek za rok 2014. Pro podnikatele v Praze dosud nebyla vyčleněna žádná podpora, neboť se na ně nevztahoval Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost," řekl ve středu mluvčí MPO František Kotrba. Dodal, že doplňkový charakter programu se vyznačuje také tím, že nejde o přímé dotace, ale finanční pobídky typu zvýhodněné půjčky.

Mezi podporované aktivity patří podle resortu mimo jiné zvýšení energetické účinnosti budov, ve kterých je uskutečňována ekonomická činnost, nebo výroba energie z obnovitelných zdrojů pro vlastní spotřebu příjemce podpory, a tím úplné nebo částečné nahrazení stávající výroby energie z neobnovitelných zdrojů.

Související