Ekonomický růst zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy příští rok zrychlí díky oživení v Rusku a sousedních zemích. Uvedl to ve svém pravidelném ekonomickém výhledu Mezinárodní měnový fond (MMF). Tempo růstu regionu má zrychlit v roce 2017 na 2,1 procenta z 1,3 procenta v letošním roce.

Americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí nejrychleji za dva roky, podpořil ji hlavně export - čtěte ZDE

Hrubý domácí produkt Ruska má díky příznivějším cenám ropy příští rok stoupnout o 1,1 procenta po letošním poklesu o 0,8 procenta. Ekonomiky Ukrajiny, Běloruska a Moldavska celkově vzrostou o 1,6 procenta po růstu o 0,1 procenta letos.

Jinde v regionu by však cyklické oživení mohlo brzy dosáhnout vrcholu a bude obtížné růst udržet v dlouhodobém výhledu. Růst ve střední Evropě stoupne jen mírně, na tři procenta z 2,8 procenta.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Tempo růstu v Turecku má naopak zpomalit na tři procenta z letošních 3,3 procenta. Přispívají k tomu politické nejistoty, které posílil nezdařený pokus o puč v srpnu následovaný čistkami.

MMF v celém regionu vidí i rizika, která by mohla snížit růst, ale je jich méně než před šesti měsíci.

Zpráva se nezaměřila na možné dopady rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Takzvaný brexit je považován za rizikový faktor pro evropské ekonomiky. MMF však upozornil, že dlouhodobý dopad brexitu je nejasný.

Částečně se zmírnily obavy z dopadu krátkodobého ekonomického vývoje v Č

íně, tempa měnové normalizace v důležitých vyspělých zemích a uprchlické krize, dodal MMF. Rizika z růstu populismu, který může způsobit nechuť k prorůstovým reformám, jsou však výraznější. Region podle fondu potřebuje nové kolo strukturálních reforem, které by zvýšily investice a produktivitu, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru