Největší japonská bankovní skupina Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) přemístí v příštím roce část personálu ze své evropské centrály v Londýně do Amsterdamu. Firma tak podle listu Financial Times reaguje na obavy z brexitu, tedy vystoupení Británie z Evropské unie.

Japonská centrální banka mohutně nakupuje akcie. Na trhu se mluví o bublině - čtěte ZDE

MUFG uvádí, že rozšíření amsterodamské pobočky se plánovalo již delší dobu, podle analytiků to nicméně urychlilo britské červnové referendum o členství v EU. Londýn oficiálně evropskou centrálou zůstává, firma hovoří o systému dvou center, ovšem podle znalců dojde prostřednictvím této reorganizace k faktickému snížení významu Londýna uvnitř finanční skupiny. Podobné kroky jako MUFG prý zvažují i další významné japonské finanční skupiny.

Jejich ředitelé vyjadřují obavy, zda si po eventuálním vystoupení Británie z EU uchovají passportingová práva, která jim umožňují provádět operace v celé EU. Pokud by o ně museli znovu žádat z nějaké jiné evropské pobočky, mohl by celý proces údajně trvat až dva roky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru