Největší japonská bankovní skupina Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) přemístí v příštím roce část personálu ze své evropské centrály v Londýně do Amsterdamu. Firma tak podle listu Financial Times reaguje na obavy z brexitu, tedy vystoupení Británie z Evropské unie.

Japonská centrální banka mohutně nakupuje akcie. Na trhu se mluví o bublině - čtěte ZDE

MUFG uvádí, že rozšíření amsterodamské pobočky se plánovalo již delší dobu, podle analytiků to nicméně urychlilo britské červnové referendum o členství v EU. Londýn oficiálně evropskou centrálou zůstává, firma hovoří o systému dvou center, ovšem podle znalců dojde prostřednictvím této reorganizace k faktickému snížení významu Londýna uvnitř finanční skupiny. Podobné kroky jako MUFG prý zvažují i další významné japonské finanční skupiny.

Jejich ředitelé vyjadřují obavy, zda si po eventuálním vystoupení Británie z EU uchovají passportingová práva, která jim umožňují provádět operace v celé EU. Pokud by o ně museli znovu žádat z nějaké jiné evropské pobočky, mohl by celý proces údajně trvat až dva roky.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru