Ministerstvo obrany vojákům nakoupí od americké vlády novou balistickou ochranu, takzvané nosiče panelů. Za 1000 kusů obdoby neprůstřelných vest zaplatí podle předpokladu 52 milionů korun bez DPH. V úterý to uvedl mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Na dodání nosičů se chce ministerstvo dohodnout s Američany, protože kvůli sporům stále nebyla vyřešena dodávka více než 2000 nových neprůstřelných vest od České zbrojovky. V současné době používaným vestám končí podle Medka v únoru životnost.

Potíže s nedostatkem balistické ochrany vojáci řeší již delší dobu. Ministerstvo vypsalo tendr na 2291 neprůstřelných vest, který vyhrála Česká zbrojovka. Dodat je chtěla za 68 milionů korun, což bylo výrazně méně, než ministerstvo předpokládalo. Vojáci měli všechny vesty dostat do konce loňského listopadu, dosud se tak ale nestalo. Obě strany se obviňovaly, kdo za zdržení může. Spor nyní řeší správní soud.

Kvůli zdržení zakázky vojákům hrozilo, že nebudou mít při zahraničních misích balistickou ochranu. Ministerstvo proto již v červenci předložilo vládě záměr urychleného nákupu balistiky přes alianční agenturu NSPA, která byla určena pro vojáky vysílané do zahraničních misí. Za 500 nosičů SPCS Magnum TAC-1 měl úřad zaplatit 17,5 milionu korun bez DPH.

V létě pak ministerstvo vyhlásilo zakázku na dodávku 5500 neprůstřelných vest pro armádu a pro Vojenskou policii. "V současné době běží lhůta pro podání nabídek. Dodávky proběhnou ve čtyřech etapách do konce listopadu 2020," uvedl Medek. Hodnota zakázky je podle něj 272 milionů korun.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Protože brzy životnost dosud používané balistiky skončí, armáda potřebuje urychleně zajistit další vesty. Koupit chce přímo od americké vlády opět nosiče panelů US-SPCS (Soldier Plate Carrier System) Magnum TAC-1, tedy stejnou balistiku, jakou nakoupila v létě. "Nebudou sloužit pouze vojákům v misích, ale také pro pohotovostní síly NRF (NATO Response Force)," poznamenal Medek.

Ministerstvo předpokládá, že za ně zaplatí asi o třetinu více než při minulém nákupu. "Rozdíl v ceně je dán tím, že přímé dodávky do misí ze strany NSPA jsou osvobozeny od daní a jiných poplatků, a jsou tudíž podstatně levnější. Takové vesty ale podle příslušných smluv můžeme využít pouze v zahraničních operacích, nikoli pro potřeby pohotovostních sil NATO a EU," uvedl Medek. Úřad proto podle něj musí nové vesty nakoupit přímo od americké vlády.