Britsko-nizozemské ropné společnosti Royal Dutch Shell vzrostl ve třetím čtvrtletí zisk o 18 procent na 2,79 miliardy dolarů (68,6 miliardy korun). K růstu přispěla vyšší těžba po akvizici firmy BG Group, která vykompenzovala pokles cen ropy, uvádí se v úterním prohlášení.

Zisk nezahrnuje mimořádné položky a změnu hodnoty zásob. Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali zisk jen 1,71 miliardy dolarů. Těžba ropy a plynu se zvýšila o 25 procent na 3,5 milionu barelů denně.

Shell v únoru dokončil převzetí BG, díky kterému se stal největším světovým producentem zkapalněného zemního plynu. Firma však kvůli převzetí musela rovněž zvýšit dluh a omezit své výdaje.

Zisk plynárenské divize ve čtvrtletí činil 931 milionů dolarů a byl o něco vyšší než loni. Zisk divize těžby zůstal na zhruba stejné úrovni. Zisk divize rafinace a prodeje se snížil na 2,01 miliardy dolarů z loňských 2,6 miliardy dolarů.

Generální ředitel Ben van Beurden uvedl, že nízké ceny ropy nadále ohrožují podnikání firmy a výhled zůstává nejistý. Průměrná cena ropy Brent ve třetím čtvrtletí činila 46 dolarů za barel, v září 2014 přitom dosahovala více než 100 dolarů za barel.

Firma v úterý uvedla, že kapitálové výdaje v příštím roce se budou pohybovat kolem 25 miliardy dolarů, tedy na dolním konci jejího původního rozpětí. V letošním roce mají činit 29 miliard dolarů, napsaly agentury AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru