Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v říjnu zrychlil na 0,5 procenta ze zářijových 0,4 procenta. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který v pondělí zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň od poloviny roku 2014. Nadále však výrazně zaostává za cílem Evropské centrální banky (ECB).

Za říjnovým zrychlením inflace stálo výrazné zpomalení poklesu cen energie. Ty se v říjnu snížily pouze o 0,9 procenta po tříprocentním propadu v předchozím měsíci.

ECB usiluje o to, aby se inflace pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů.

Tento měsíc ECB podle očekávání neprovedla ve své měnové politice žádné úpravy. Ponechala si zároveň otevřené dveře k prodloužení programu nákupu dluhopisů na prosincovém zasedání.

"Očekáváme, že banka na prosincovém zasedání ohlásí šestiměsíční prodloužení programu do září 2017 při zachování jeho současného objemu," uvedl podle agentury Reuters analytik Howard Archer z výzkumné společnosti IHS Markit.3

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

ECB zahájila nákupy dluhopisů loni v březnu, letos měsíční objem programu zvýšila na 80 miliard eur (2,2 bilionu korun) z původních 60 miliard eur. Program hodlá ukončit nejdříve v březnu příštího roku.

Eurostat rovněž oznámil, že ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí podle předběžných údajů vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,3 procenta, tedy stejným tempem jako ve druhém kvartálu. "Stále to nestačí ke vzniku výraznější inflačních tlaků," uvedl ekonom Cathal Kennedy ze společnosti RBC Capital Markets.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru