České dráhy po dvou letech zdraží jízdné. Zvýšení cen začne platit v souvislosti s novým jízdním řádem, tedy od 11. prosince. U nejčastěji využívaných cest, které nepřesahují 120 kilometrů, si cestující připlatí jednu korunu. A u větších vzdáleností pak zdražení podle mluvčího Petra Šťáhlavského nepřesáhne čtyři koruny.

"Dojde k mírné úpravě obyčejného jízdného a jízdného, které je od obyčejného jízdného odvozeno. Nadále jsou v nabídce různé typy slev, nově budou rozšířeny o aplikaci IN Důchodce. Prodej jízdenek za stávající ceny probíhá až do 10. prosince ve dvouměsíčním předprodeji," řekl Šťáhlavský.

Státem ovládaný železniční dopravce vyvěsil v pondělí detaily nového jízdního řádu na své webové stránky. Podle Šťáhlavského vypraví od poloviny prosince denně zhruba o stovku vlaků více než letos, kdy každý den vyjede v průměru přes sedm tisíc souprav.

Hlavními novinkami ve vnitrostátním jízdním řádu pro rok 2017 je zrychlení a rozšíření dopravy mezi Prahou, Táborem a Českými Budějovicemi, kam mohly České dráhy i přes protesty konkurenčních dopravců nasadit díky přímé objednávce ministerstva dopravy nové expresy. V pracovní dny bude jezdit na trase až osm párů vlaků.

Jeden pár bude pokračovat až do Českého Krumlova a nazpět, další soupravy jsou součástí spojení Praha-Linec. "Doba jízdy mezi Prahou a jihočeskou metropolí se zkrátí zhruba na dvě hodiny a u vybraných spojů až na 1 hodinu a 58 minut," sdělil Šťáhlavský.

Dráhy současně spojily dva ranní rychlíky Vsetín-Praha a poslední dva večerní vlaky Praha-Vsetín do expresní linky, a zkrátí tak cestu mezi Valašskem a hlavním městem na okraji dne přibližně o půl hodiny. "Cestující budou využívat komfortní soupravy typu EuroCity, všechny vlaky navíc zastaví například v Lipníku nad Bečvou," řekl Šťáhlavský.

O dvacet minut se zrychlí i cesta mezi Prahou a Luhačovicemi a půlhodinu ušetří lidé při jízdě z Prahy do Starého Města u Uherského Hradiště.

O hodinu kratší cesta do Lince

V mezistátním jízdním řádu pak mezi hlavní novinky patří zrychlení téměř o jednu hodinu na cestě z Prahy do Lince. Nově bude cesta díky zmíněným vnitrostátním expresům trvat 4 hodiny a 5 minut. Díky zrychlení a nárůstu počtu spojů z pěti na osm denně dojde i ke zrychlení cest do západního a jižního Rakouska. Jízda na trase Praha-Salcburk se tak zkrátí přibližně o půl hodiny na 5 hodin 46 minut a Praha-Innsbruck o 24 minut na 7 hodin 42 minut.

Dráhy také obnoví spojení se středním Slovenskem díky vlakům Bohumín - Ostrava - Banská Bystrica/Zvolen. Doba jízdy z Prahy do Banské Bystrice tak bude trvat zhruba 7 hodin. 

Rozšíří se i nabídka přímých lůžkových vozů, z Prahy do Curychu pojede nově přímý lůžkový vůz přes Linec místo v Německu zrušeného nočního vlaku, přímé lůžkové vozy pojedou také v relacích Cheb-Plzeň-Košice nebo Brno-Košice-Prešov.

Současně bude zavedeno nové denní expresní sezonní spojení Prahy a polského Krakova.

"Informace o změnách v regionální dopravě přineseme ve všech krajích v samostatných tiskových konferencích nebo tiskových zprávách v období kolem přelomu listopadu a prosince," podotkl mluvčí drah Petr Šťáhlavský.      

Předprodej rezervačních dokladů pro vlaky v novém jízdním řádu 2017, tedy pro termíny cest od 11. prosince 2016, bude zahájen od zítřka. Prodej jízdenek a rezervací na e-shopu ČD začne během listopadu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru