Skupina General Electric (GE) v pondělí oznámila, že spojí svůj ropný byznys se světovou trojkou v poskytování služeb pro těžaře ropy Baker Hughes. 

GE bude vlastnit 62,5 procenta akcií nově vzniklé veřejně obchodované společnosti, zbytek akcií bude patřit akcionářům Baker Hughes. Majitelům podílů ve společnosti, která má tržní hodnotu zhruba 26 miliard dolarů, vyplatí GE po vypořádání obchodu jednorázovou dividendu 17,5 dolarů (celkem 7,4 miliardy dolarů).

Společnost Baker Hughes plánovala spojení s větším konkurentem Halliburton, to ale zarazili v květnu regulátoři. Obchod byl ohlášen v listopadu roku 2014, kdy byla hodnota firmy vyčíslena na 34,6 miliardy. Částka, kterou za společnost zaplatí GE nebyla zveřejněna. List The Wall Street Journal ještě před zveřejněním dohody spekuloval o 30 miliardách dolarů.

Spojením byznysu GE a Baker Hughes vznikne z hlediska tržeb světová dvojka v dodávkách služeb pro ropná pole hned po světovém lídrovi, společnosti Schlumberger. 

Ohlášení prodeje přichází v době, kdy američtí producenti ropy a plynu obnovují těžbu poté, co jejich aktivita výrazně opadla kvůli pádu ceny ropy. Letos už ceny ropy stouply o třetinu a pohybují se kolem 50 dolarů za barel.

Akcie Baker Hughes po oznámení obchodu poskočily na mimoburzovním trhu o 12 procent na 66,2 dolaru a akcie GE mírně posílily o 0,3 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru