Skupina General Electric (GE) v pondělí oznámila, že spojí svůj ropný byznys se světovou trojkou v poskytování služeb pro těžaře ropy Baker Hughes. 

GE bude vlastnit 62,5 procenta akcií nově vzniklé veřejně obchodované společnosti, zbytek akcií bude patřit akcionářům Baker Hughes. Majitelům podílů ve společnosti, která má tržní hodnotu zhruba 26 miliard dolarů, vyplatí GE po vypořádání obchodu jednorázovou dividendu 17,5 dolarů (celkem 7,4 miliardy dolarů).

Společnost Baker Hughes plánovala spojení s větším konkurentem Halliburton, to ale zarazili v květnu regulátoři. Obchod byl ohlášen v listopadu roku 2014, kdy byla hodnota firmy vyčíslena na 34,6 miliardy. Částka, kterou za společnost zaplatí GE nebyla zveřejněna. List The Wall Street Journal ještě před zveřejněním dohody spekuloval o 30 miliardách dolarů.

Spojením byznysu GE a Baker Hughes vznikne z hlediska tržeb světová dvojka v dodávkách služeb pro ropná pole hned po světovém lídrovi, společnosti Schlumberger. 

Ohlášení prodeje přichází v době, kdy američtí producenti ropy a plynu obnovují těžbu poté, co jejich aktivita výrazně opadla kvůli pádu ceny ropy. Letos už ceny ropy stouply o třetinu a pohybují se kolem 50 dolarů za barel.

Akcie Baker Hughes po oznámení obchodu poskočily na mimoburzovním trhu o 12 procent na 66,2 dolaru a akcie GE mírně posílily o 0,3 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru