Největší výrobce mobilních čipů Qualcomm kupuje nizozemskou firmu NXP Semiconductors. Za jednoho z nejvýznamnějších výrobců polovodičových součástek je ochoten zaplatit 47 miliard dolarů, tedy 1,16 bilionu korun. Nabídka je o 11,5 procenta nad hodnotou, za níž se akcie NXP prodávaly na konci středečního obchodování.

To po odečtení dluhu NXP oceňuje na 37,88 miliardy dolarů, vypočítala agentura Reuters.

Qualcomm se kvůli akvizici zadluží, část ceny uhradí z nahromaděné hotovosti. Transakce má být dokončena ještě letos.

Část peněz má Qualcomm, firma se sídlem v Kalifornii, na zámořských účtech. Tím, že je využije na financování akvizice, se vyhne placení daně z příjmu v USA. Ta je přitom velmi vysoká, kolem 35 procent.

Qualcomm od spojení s NXP očekává jak nové výnosy, tak snížení nákladů. Ročně by měl ušetřit na 500 milionů dolarů.

Spojením vznikne gigant s ročními tržbami přes 30 miliard dolarů. Akvizice Qualcommu pomůže k většímu podílu na rychle rostoucím trhu čipů určených pro automobilový průmysl. To je důležité i proto, že odbyt smartphonů se postupně zpomaluje a konkurence asijských výrobců, především z Číny a Tchaj-wanu, je čím dál citelnější.

Na globálním trhu s polovodiči je nyní Qualcomm třetí, NXP s centrálou v nizozemském Eindhovenu byl podle údajů za rok 2015 sedmý. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru