Pojišťovna EGAP přihlásila do insolvenčního řízení ostravské společnosti Vítkovice Power Engineering obří pohledávku za 18,6 miliardy korun. Podmíněnou pohledávku ve výši 15,4 miliardy přihlásila i Česká exportní banka. Důvody a detaily podmínek HN zjišťují.

"Uplatněný nárok souvisí s pojištěním exportního úvěru na dodávku uhelné elektrárny pro tureckou společnost Adularya," uvedla v oficiálním prohlášení mluvčí EGAP Hana Hikelová. 

Suma představuje maximální pojistnou hodnotu úvěru. Pohledávka ještě reálně nevznikla a má několik odkládacích podmínek.

Turecká koule na noze

Turecký projekt Adularya je v posledních měsících černou můrou České exportní banky i EGAP. Státní Česká exportní banka dodavatelům vyplatila již více než 12 miliard korun, ovšem první blok ani několik let po termínu, kdy měl být spuštěn, elektřinu nevyrábí. Druhý blok dokonce ještě není ani dostavěný. Dodavatel – tedy Vítkovice Power Engineerging – skončil v úpadku a turecký partner byl zase pro údajnou podporu tamních pučistů fakticky znárodněn.

Nyní se tak řeší, kdo elektrárnu zaplatí a kdo ji dostaví. Na toto téma nyní probíhají intenzivní diplomatická jednání. Nejčernější scénář může představovat krach vyjednávání a následná pojistná událost udělá 12 až 15miliardovou díru do státního rozpočtu, ze kterého bude muset být případná ztráta exportních institucí zalepena.

„Pokud dojde k naplnění všech odkládacích podmínek, může být konečná výše pohledávky ještě podstatně snížena podle skutečného vývoje situace,“ uvádí Hikelová. Další informace nechce s odkazem na insolvenční rejstřík EGAP zveřejňovat.

Platit mají Vítkovice. Pojistná událost vznikla zaviněním dlužníka, tvrdí EGAP 

Nečekané je, že EGAP přihlašuje pohledávku za Vítkovicemi, kterým přímo nic nepojistil. V exportním financování vše funguje tak, že banka (v tomto případě opět státní Česká exportní banka) půjčí peníze zahraničnímu (tedy tureckému) partnerovi a zároveň si úvěr nechá pojistit u EGAP. Partnerem pojišťovny tak je banka, a ne český exportér či zahraniční dovozce.

Podle podání EGAP se však jedná o tzv. rekurz. Ten vzniká v případě, že "pojistná událost vznikla zaviněním dlužníka jako vývozce", stojí v dokumentu uloženého u Krajského soudu v Ostravě. Proto EGAP může peníze nárokovat přímo po Vítkovicích.

Zástupci Vítkovic, skupiny většinově vlastněné Janem Světlíkem, s tím nesouhlasí. "Dosud není jasné, zda se nárok EGAP vůbec stane v průběhu insolvenčního řízení nepodmíněnou pohledávkou a v jaké výši," řekla HN mluvčí skupiny Eva Kijonková. "Realita je taková, ze Česká exportní banka půjčila zdroje na elektrárnu tureckému investorovi a tento úvěr pro investora - dovozce si nechala pojistit u EGAP. Přerušení projektu následně jednoznačně nebylo způsobeno Vítkovicemi Power Engineering," tvrdí Kijonková.

Sám Jan Světlík vznesené nároky okomentoval na sociální síti Twitter jako "péči řádného hospodáře EGAP dotaženou do naprosto absurdní a alibistické pozice".