Důvěra v českou ekonomiku v říjnu meziměsíčně mírně stoupla o 0,4 bodu na 97,5 bodu. Rostla již čtvrtý měsíc v řadě, a je tak nejvyšší od ledna, oznámil v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). Mezi podnikateli sice důvěra v říjnu pouze stagnovala, ale u spotřebitelů ve srovnání se zářím stoupla. Ještě výrazněji rostla důvěra v hospodářství v meziročním srovnání, oproti loňskému říjnu stoupla o 2,4 bodu.

"Dnes zveřejněné údaje potvrzují dosavadní trend růstu české ekonomiky, který je tažen na poptávkové straně spotřebou domácností, na straně nabídky průmyslem a službami. Spoléhat proto můžeme i nadále na další pokles nezaměstnanosti a růst reálných mezd," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Indikátor důvěry podnikatelů se ve srovnání se zářím nezměnil, zůstal na hodnotě 95,2. V průmyslu důvěra klesla o 0,6 bodu na 96,5, kdežto ve stavebnictví stoupla o dva body na 74,5 a v obchodu se zvýšila o 2,3 bodu na hodnotu 99,6. Ve vybraných odvětvích služeb důvěra stagnovala na 95,6 bodu. V meziročním srovnání důvěra rostla ve všech odvětvích kromě stavebnictví.

V průmyslu se spolu s celkovým poklesem důvěry v ekonomiku mírně snížilo hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky. Právě nedostatečnou poptávku uváděli podle statistiků podnikatelé v průmyslu jako hlavní překážku pro růst výroby a podniky také začínají výrazněji vnímat nedostatek zaměstnanců.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Ve stavebnictví se nezměnilo hodnocení poptávky, ale podnikatelé očekávají v příštích měsících pokles tempa stavební činnosti. Ve službách se hodnocení poptávky nezměnilo.

U spotřebitelů důvěra v české hospodářství meziměsíčně stoupla o 2,5 bodu na hodnotu 108,9. Také mírně klesly obavy lidí ze zvýšení nezaměstnanosti a vzrostla odhodlanost spotřebitelů ke spoření. Oproti loňskému říjnu důvěra spotřebitelů také stoupla, a to o 4,1 bodu.

"S blížícím se koncem roku a celoročními prémiemi, které budou v řadě firem díky růstu ekonomiky poměrně štědré, lze očekávat další zlepšení nálady spotřebitelů, jejíž úroveň tak bude atakovat historický rekord a zřejmě jej i překoná," uvedl hlavní ekonom Roklenu Lukáš Kovanda. Mírně růst by do konce roku podle něj měla i nálada podnikatelská, stejně jako celková důvěra v ekonomiku.

Indikátory důvěry - bazické indexy (průměr roku 2005 = 100):

Ukazatel říjen 2016 září 2016 říjen 2015
Podnikatelé celkem 95,2 95,2 93,2
Průmysl 96,5 97,1 93,4
Stavebnictví 74,5 72,5 86,3
Obchod 99,6 99,6 99,0
Služby 95,6 95,6 92,9
Spotřebitelé 108,9 106,4 104,8
Souhrnný indikátor 97,5 97,1 95,1

Zdroj: ČSÚ

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru