Americká telekomunikační společnost AT&T se dohodla na převzetí mediálního konglomerátu Time Warner Inc. za 85,4 miliardy dolarů (asi 2,1 bilionu korun), celková hodnota transakce včetně dluhu Time Warner Inc. má činit 108,7 miliardy dolarů (asi 2,7 bilionu korun). 

Správní rady obou firem schválily dohodu jednomyslně. Dohoda ale podle zahraničních agentur může v USA narazit na odpor státu.

Fúze by byla významným milníkem v rychle postupující integraci odvětví médií, komunikace a internetu. Přední americký telekomunikační operátor by získal kontrolu nad kabelovou televizí HBO, zpravodajským kanálem CNN, filmovými studii Warner Bros, která stojí za filmovými hity jako seriál Hra o trůny či příběhy Harryho Pottera nebo Batmana, a nad dalšími mediálními aktivy. 

Time Warner je rovněž hlavním akcionářem společnosti Central European Media Enterprises (CME). Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka. CME vedle Česka provozuje televize na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a ve Slovinsku.

Spojení je největší dohodou uzavřenou v letošním roce. Firmy doufají, že se transakci podaří završit do konce příštího roku. Schválit ji ale ještě musí státní regulátoři, kteří podobný obří monopol mohou podle tiskových agentur zablokovat nebo zatížit takovými podmínkami, že by dohoda neměla smysl.

Dohoda bude intenzivně zkoumána antimonopolními úřady kromě jiného kvůli obavám, že by AT&T mohlo omezovat distribuci děl Time Warneru. Prezidentský kandidát amerických republikánů Donald Trump v sobotu prohlásil, že pokud bude zvolen prezidentem, plánovanému spojení firem zabrání. Podle něj je to případ příliš velké koncentrace moci a mocenské struktury, proti které bojuje. Trump si nedávno stěžoval na způsob krytí jeho kampaně ze strany CNN, poznamenala Reuters.

Štáb demokratické kandidátky Hillary Clintonové se zatím nevyjádřil. Demokratický senátor a člen právního výboru Senátu Richard Blumenthal ale řekl, že taková masivní fúze v tomto odvětví si vyžaduje pečlivé prostudování a důkladné vyhodnocení. "Zaměřím se na to, co bude toto sloučení znamenat pro spotřebitele a jejich peněženky," zdůraznil někdejší hlavní prokurátor státu Connecticut. Také demokratický senátor Al Franken řekl, že dohoda vyvolává obavy z přílišného slučování na mediálním trhu a že si ujasní, jaký dopad by takový krok měl pro spotřebitele.

Pokud regulátoři ve Washingtonu dohodu zablokují, AT&T bude muset společnosti Time Warner vyplatit 500 milionů dolarů (12,4 miliardy korun). Naopak společnost Time Warner by AT&T musela zaplatit 1,7 miliardy dolarů (42,2 miliardy korun), kdyby si našla jiného kupce, poznamenala Reuters s odvoláním na zdroje, které připravenou dohodu dobře znají.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Telekomunikační operátor AT&T učinil první krok k vytvoření mediálního impéria loni, když odkoupil majoritní podíl ve společnosti provozující satelitní televizi DirectTV za 48 miliard dolarů. Dalším krokem byl vznik společného projektu Otter Media, na kterém se firma podílela spolu s Chernin Group.

O mediální koncern Time Warner Inc. projevila už v roce 2014 zájem společnost 21st Century Fox, která skupinu oceňovala na více než 75 miliard dolarů (1,85 bilionu korun). Vedení tehdy nabídku odmítlo.

V současnosti má Time Warner tržní hodnotu kolem 70 miliard dolarů, tržní hodnota AT&T dosahuje zhruba 232 miliard dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru