Výnos českého dvouletého státního dluhopisu během středy poprvé v historii propadl pod minus jedno procento. Investoři tak státu platí čím dál větší úrok za to, že mu mohou půjčit peníze. A platí mu více než jiným státům, kde výnos také klesl pod nulu. České dluhopisy s krátkou splatností jsou tak nyní nejdražší na světě. 

"Důvodem pro tento pohyb jsou pokračující spekulace především ze zahraničí na konec kurzového závazku České národní banky," řekl HN ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Výnos dvouletého dluhopisu se pod výnos podobných švýcarských dluhopisů, které měly světově nejnižší výnos, dostal nakrátko už v úterý, ve středu se situace opakovala. 

Část hráčů na trhu podle Dřímala věří, že koruna po ukončení intervencí posílí. Pokud by její zhodnocení dosáhlo několika procent, což je i přes náznaky ČNB o případném dalším zásahu pravděpodobné, investorům by se nákup českých dluhopisů vyplatil. Státu sice budou platit za to, že mu půjčí peníze, ale na kurzovém rozdílu by přesto vydělali. 

Naprosto neatraktivní jsou ale nyní dluhopisy pro české investory "uvažující v korunách". Banky, které mají možnost uložit své přebytečné peníze u ČNB za malý, ale stále kladný úrok, proto nové dluhopisy nekupují a za výhodné ceny se zbavily i části těch, které nakoupily ještě v době, kdy nominálně vynášely.

Hluboko pod nulou jsou i úroky dluhopisů s delší splatností. Zájem investorů o české dluhopisy potvrdily výsledky středeční aukce. "Investoři poptávali téměř 21 miliard korun dluhopisu se splatností v roce 2019, jeho výnos přitom dosáhl průměrně -0,56 procenta. Poptávka podle nás plynula prakticky výhradně od zahraničních spekulantů. Pro domácí investory jsou české státní dluhopisy neatraktivní," řekl Dřímal.

Výnosy státních dluhopisů klesají už téměř pět let, od uklidnění evropské dluhové krize. Pod nulu úroky spadly poprvé loni v létě kvůli spekulacím chystaném konci intervencí. A protože příliv eur, které ČNB musí z trhu stáhnout a vydat za ně nové koruny dramaticky zrychluje, prohlubuje se i pokles výnosů.

Vývov výnosu státních dluhopisů
xyz
Zdroj: Thomson Reuters
Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru