Více než šedesát objektů, které představují výběr toho nejlepšího z českého sklářského umění od 40. let minulého století po současnost, bude tento čtvrtek dražit aukční dům Dorotheum.

Jedná se o exponáty z druhého ročníku výstavy Křehká síla skla, která ve čtvrtek končí v pražském Karolinu. Dražba proběhne v prostorách Soho Praha.

Kolekce kromě časového záběru vyniká množstvím použitých výtvarných technik, forem, barev či velikostí. Mezi exponáty jsou například díla autorské dvojice Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová, kteří spolu žili a tvořili padesát let. Dorotheum vystavilo a nyní v aukci nabídne dva jejich objekty s motivem hlavy.

V nabídce „klasiků“ českého skla jsou dále Václav Cigler, jenž využívá optických vlastností čočky, Vladimír Kopecký, Blanka Adensamová či Jaroslav Matouš.

Ze střední generace výtvarníků Dorotheum nabízí díla žáků Stanislava Libenského – jde o Jaromíra Rybáka, Jana Exnara, Pavla Trnku či Aleše Vašíčka.

Ze současníků silný autorský rukopis nesou například plastiky Martina Janeckého, který se věnuje disciplíně zvané inside sculpting.

„Jde o modelování vyfouknuté plastiky ze žhavého skla do potřebného tvaru zevnitř pomocí různých nástrojů. Janeckého poslední práce, včetně nabízené busty Untitled, jsou famózní ukázkou zachycení lidských povah, charakterů i nálad,“ tvrdí Mária Gálová, ředitelka české pobočky Dorothea.

Gálová o projektu Křehká síla skla hovoří jako o oslavě českého sklářství. „Je vlastně paradox, že zatímco v zahraničí jsou čeští skláři žádání a jejich díla zdobí prestižní galerie i soukromé sbírky, doma se uměleckému sklu zdaleka nedostává takové pozornosti,“ upozorňuje.

Při loňském prvním ročníku Křehké síly skla se objekt Prostor II od Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové vydražil za 1,44 milionu korun. Stal se tak nejdražší skleněnou plastikou na tuzemském trhu s uměním.