Spořitelní družstvo Artesa podle rozhodnutí České národní banky (ČNB) v předešlých letech porušovalo zákon, když nemělo fungující systém vnitřní kontroly a dlouhodobě a opakovaně neposkytovalo informace státním orgánům. Jednalo se zejména o orgány činné v trestním řízení, tedy policii a státní zastupitelství. Regulátor kapitálových trhů z toho důvodu udělil záložně pokutu jeden milion korun.

Ve svém rozhodnutí ČNB vyjmenovává hned několik případů, ve kterých se Artesa dopustila porušení zákona. Například v září 2013 spořitelní družstvo odmítlo poskytnout informace Městskému státnímu zastupitelství v Praze a nereagovalo ani na urgenci ze strany Policie ČR, přestože povinnost ke spolupráci vyplývala z trestního řádu a také ze zákona o družstevních spořitelnách.

V roce 2014 dokonce dostala Artesa dvě pokuty od státního zastupitelství v Lounech, a to ve výši 30 a 50 tisíc korun. Ani jednu z pokut však nezmínila kontrolní zpráva spořitelního družstva za rok 2014.

Artesa také pochybila, když neposkytla informace Finančnímu analytickému útvaru ministerstva financí. Ten se přitom zabývá závažnými případy praní špinavých peněz či korupce. Za nesplnění informační povinnosti ministerstvo v roce 2015 udělilo záložně pokutu 200 tisíc korun.

"Tyto incidenty představovaly pouze jednotky případů z celkového objemu vyřizovaných žádostí o součinnost. Družstvo Artesa se orgánům státní správy za vzniklá nedopatření vždy omluvila a ČNB celou záležitost vysvětlila," reagovala záložna v tiskovém prohlášení. "Družstvo Artesa zdůrazňuje, že veškeré odpovědi byly zpracovány a příslušným orgánům odeslány. Vyměřenou pokutu družstvo Artesa uhradilo a současně přijalo taková opatření, aby se situace do budoucna již neopakovala."

V první polovině tohoto roku Artesa hospodařila s čistým ziskem pět milionů korun a měla okolo čtyř tisíc klientů. Celková aktiva kampeličky, kterou ovládá společnost Artesa Capital, činila 3,65 miliardy korun. V minulosti se v souvislosti s Artesou spekulovalo o napojení na podnikatele Františka Savova, který je v Česku stíhán za krácení daní a kvůli žádosti české justice o vydání poslední roky neopouští Velkou Británii.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru