Tržby největšího světového výrobce počítačových čipů Intel za třetí čtvrtletí vzrostly více, než se čekalo, a zvýšil se i firemní zisk. Výsledkům pomohla stabilizace poptávky po osobních počítačích a růst v divizi datových center a cloudových služeb, sdělila v úterý americká společnost.

Tržby Intelu se zvýšily o devět procent na 15,8 miliardy dolarů (389 miliard korun). Analytici podle ankety agentury Reuters odhadovali v průměru výnosy 15,6 miliardy dolarů.

Intel pro poslední čtvrtletí roku odhadl tržby na 15,7 miliardy dolarů, což bylo pod odhady analytiků. Akcie firmy tak po zprávě klesly zhruba o čtyři procenta.

Tržby tradiční divize čipů pro osobní počítače, která se na celkových výnosech Intelu stále podílí více než polovinou, stouply o 4,5 procenta na 8,9 miliardy dolarů. Podle výzkumné firmy IDC klesly dodávky osobních počítačů ve světě ve třetím čtvrtletí o necelá čtyři procenta, tedy méně, než se odhadovalo. Tržby firmy v divizi datových center a cloudových služeb vzrostly o deset procent na 4,5 miliardy dolarů.

Čistý zisk Intelu narostl v meziročním srovnání o devět procent na 3,38 miliardy dolarů. Zisk v přepočtu na akcii předčil odhady analytiků.

Intel na jaře oznámil, že během jednoho roku zruší 12 000 pracovních míst, tedy asi 11 procent celkového počtu. Odráží to urychlení ústupu od dosavadního hlavního zaměření na čipy pro osobní počítače, po nichž klesá poptávka kvůli přesunu zákazníků k mobilním zařízením.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru