Na kraji obce Brniště na Českolipsku stojí moderní budova, obklopená opečovávanou zelení, vlastní zahradou a deseti dřevěnými plastikami. Ekocentrum, jak tento dům zemědělci z podniku ZOD Brniště pojmenovali, má za úkol nejen vzdělávat děti i dospělé a kultivovat jejich vztah ke krajině a půdě. Slouží rovněž jako relaxační středisko, galerie nebo mateřský klub a každoročně také pořádá mnoho akcí pro širokou veřejnost jak z řad místních obyvatel, tak i návštěvníků kraje.

ZOD Brniště obhospodařuje více než dva a půl tisíce hektarů půdy a chová stovky kusů skotu a statisíce krůt. Současní většinoví akcionáři Petr Kubíček a Peter Sklenár přišli do družstva v roce 2008. Oba si uvědomovali, že by měli svůj mikroregion Podralsko nejen využívat, ale také se snažit mu vracet něco zpět. A tak se v hned v témže roce zrodila kromě finančních plánů i strategie společenské odpovědnosti. "Ještě v listopadu roku 2008 jsme založili Podralský nadační fond ZOD. Základní vizí bylo podporovat tento region, i když jsem v té době ještě neuměl přesně definovat, jak by pomoc měla vypadat. Jen jsem věděl, že chceme něco dělat," vzpomíná Petr Kubíček.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.