Prašule, mergle, love, škvára… Peníze mají spoustu jmen, jež vyjadřují vztah vlastníka k hotovosti. V penězích se člověk může koupat a plavat, může k nim mluvit, zálibně se na ně dívat. Vidí, jak ubývají i přibývají. Může je najít, ztratit, vyhrát, prohrát, přičemž pokaždé jde o hluboký osobní zážitek. Oproti tomu karta je prostě karta. Možná zlatá nebo platinová, ale pořád jde jenom o kousek plastu. Vytvořit si osobní vztah k odosobněné personifikaci peněz nelze. Na to, aby se karta stala naším "miláškem", je příliš bezpohlavní.

Hotovost má navíc spoustu výhod. Nikdo neví (často ani naše drahá polovička), za co vlastně utrácíme. Hotovost také přináší slevu, zejména ve chvíli, kdy s ní vyplácíme kohokoliv bez stvrzenky, daňového dokladu. Hotovost můžeme strčit do kapsy a vycestovat, aniž by o tom někdo věděl. Hotovostí se vyhneme trestu v podobě záporných úrokových sazeb, protože co je doma, třeba v matraci, to nám neubývá. Hotovostí můžeme beztrestně uplácet, korumpovat, kupovat zbraně, investovat do drog, sexu a možná i rock-and-rollu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru