Japonský průmyslový konglomerát Toshiba čelí žalobě ze strany skupiny akcionářů, která po firmě požaduje odškodné 16,7 miliardy jenů (čtyři miliardy korun) za ztráty způsobené rozsáhlým účetním skandálem. Oznámila to ve čtvrtek firma. Podle agentury Reuters jde o dosud nejvyšší požadavek na kompenzaci za tento skandál.

Toshiba uvedla, že 45 převážně zahraničních akcionářů požaduje odškodné za újmu způsobenou jejím "nepatřičným účetnictvím". Společnost loni přiznala rozsáhlé nesrovnalosti v účetnictví sahající až do roku 2008 a zahrnující nadhodnocení zisků o celkem 155 miliard jenů (téměř 37 miliard korun). Účetní skandál Toshiby byl v Japonsku největší od účetních manipulací firmy Olympus z roku 2011.

Toshibu již dříve kvůli skandálu zažalovalo 15 skupin a jednotlivců. Tyto žaloby požadují v součtu odškodné 15,3 miliardy jenů (3,6 miliardy korun), napsala agentura Reuters.

Účetní skandál přiměl Toshibu k restrukturalizaci, rozsáhlým odpisům v americké jaderné divizi Westinghouse a k odprodeji majetku. Firma také oznámila, že zruší asi 14 tisíc pracovních míst.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru