George Simon působí jako prezident společnosti MasterCard pro region střední a východní Evropy. "Hotovost stále tvoří 85 procent všech spotřebitelských plateb po celém světě," říká. Nyní je ale svět podle Simona uprostřed čtvrté průmyslové revoluce. "Digitální platby by do roku 2020 mohly představovat 38 procent všech spotřebitelských plateb," předpovídá.

HN: Jakým směrem se podle vás ubírá bezhotovostní placení v Evropské unii? Jaké vidíte příležitosti a hrozby?

Bezhotovostní platby jsou v některých zemích velmi rozšířené. Zde se ale bezhotovostní infrastruktura tvořila po celá léta. Cenově dostupné a široce přístupné finanční produkty, pulzující a konkurenceschopný trh, transparentní a produktivní obchodní prostředí − to všechno je silně spojeno s pokrokem směrem k bezhotovostním platbám. Přesto ve většině zemí cesta k bezhotovostním platbám teprve započala. Hotovost stále tvoří 85 procent všech spotřebitelských plateb po celém světě.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru