Státní Česká exportní banka (ČEB) evidovala na konci září ztrátové pohledávky z nesplácených úvěrů ve výši 18,495 miliardy korun, meziročně o 1,1 miliardy korun méně. Uvedla to sama banka. Nesplácené pohledávky pocházejí z let 2007 až 2011 z budování skláren, továren a elektráren, kterým posílali stroje a vybavení čeští výrobci. Banka již dříve uvedla, že do dvou let chce vyřešit polovinu z nich. Problematické obchodní případy z tohoto období vyšetřuje policie.

ČEB loni požádala vládu o dotaci 3,8 miliardy korun kvůli úhradě ztrát, které bance vznikly v souvislosti s nesplácením úvěru na stavbu paroplynové elektrárny Poljarnaja v ruském Salechardu. "ČEB vede intenzivní jednání se zástupci dlužníka (ovládající osobou dlužníka). Ve hře je několik možných scénářů, jakým způsobem by mohla být dále využita aktiva projektu a jakým způsobem by mohla být kompenzována vzniklá ztráta banky," uvedl mluvčí ČEB Petr Križan.

Ministerstvo financí letos předloží vládě návrh na poskytnutí 2,5 miliardy korun na posílení kapitálu banky. Peníze mají jít z vládní rozpočtové rezervy. Valná hromada banky už v únoru schválila navýšení kapitálu o miliardu korun.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Státní ČEB loni vykázala ztrátu 141 milionů korun. Na výsledek hospodaření negativně dopadl právě problémový úvěr na výstavbu elektrárny Poljarnaja. Banka loni uzavřela nové smlouvy o celkovém objemu čtyři miliardy korun.

ČEB je součástí systému státní podpory exportu. Českým vývozcům poskytuje finanční produkty a poradenství pro jejich export do rizikovějších teritorií a na nové perspektivní trhy. ČEB je vlastněna čtyřmi ministerstvy a EGAP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru