Největší hračkářství v Praze zůstane otevřené i 28. října, přestože právě v tento den v praxi začíná platit zákaz prodeje během sedmi státních svátků.

Tuzemský obchod britského řetězce Hamleys má přitom prodejní plochu mnohonásobně přesahující 200 metrů čtverečních, kterou poslanci a senátoři určili jako hranici – výjimka ze zákazu se týká jen menších obchodů.

Hamleys využije doslovného znění zákona, který zakazuje pouze "prodej", takže neříká, že by obchody musely mít zcela zavřeno.

"V den státního svátku u nás nebude probíhat maloobchodní prodej, ale prostor zůstane otevřený a návštěvníci budou moci zdarma využívat zábavní služby stejně jako jindy," říká provozovatel českého Hamleys Pavel Čmelík.

Prodejnu o rozloze 4500 metrů čtverečních v pražské ulici Na Příkopě považuje Čmelík spíše za zábavní centrum pro celou rodinu. Součástí jsou třeba skluzavka, dětské bagry, kolotoč, závodní autíčka, pohádkový domeček, kino pro děti nebo praktické prezentace nabízených hraček.

 "Zákaz vnímám jako diskriminační, protože nedává smysl, proč by menší obchody mohly mít otevřeno, a větší ne," vysvětluje Čmelík. "Zakázat prodej v rámci jednoho odvětví v závislosti na velikosti provozoven zcela jednoznačně způsobuje nerovnost a neférovost hospodářské soutěže. V současné době připravujeme žalobu o náhradu způsobené škody," dodává.

"Zákonodárci vůbec v zákoně neřešili stávající smlouvy s pronajímateli. Spravedlivé by bylo přikázat pronajímatelům, aby vrátili nájemcům nájem za dny, ve kterých musí být zavřeno. Jinými slovy: V případě naší jednotky přijdeme ročně o pět až sedm milionů tržeb, přičemž náklady zůstávají stejné. Tuto skutečnost lze řešit buď zdražením, nebo snížením mezd zaměstnanců," vysvětluje Čmelík.

Konkrétně Hamleys v centru Prahy má velké tržby od turistů, kteří podle Čmelíka nepočkají do druhého dne. "Zákonodárci vůbec nepřemýšleli, o jak vysoké daně stát přijde," zdůrazňuje.

I největší e-shopy zůstanou dostupné

Zákaz svátečního prodeje se netýká ani samotných e-shopů, nicméně omezit může jejich kamenné prodejny nebo výdejní místa. V neděli mají běžně otevřeno prodejny největšího tuzemského e-shopu Alza.cz, přičemž přinejmenším ta v pražských Holešovicích přesahuje hranici 200 metrů čtverečních. Ani ta zřejmě nezavře.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

"V den státního svátku 28. října zůstane otevřená většina našich výdejních míst.

Neprovozujeme prodejny s více než 200 metry čtverečními prodejních ploch, ale síť výdejen a showroomů, kde dochází zejména k výdeji zboží a prezentaci zboží našich smluvních partnerů," říká Miroslav Tesař, manažer prodeje Alza.cz.

Na svém webu přitom Alza.cz označuje výdejní místa slovem prodejny. A například v Holešovicích jsou vedle showroomu k dispozici i objednávkové terminály, takže zboží si lze hned objednat. Na přímou otázku, zda se jich nějak dotkne zákaz prodeje, reagoval Tesař jen zmíněnou odpovědí.

Druhý největší tuzemský e-shop, Mall.cz, omezení neřeší. Ani jeho největší výdejní místa totiž standardně nejsou otevřena v neděli, takže nebudou v provozu ani během státního svátku.

Právě možnost objednat si a zaplatit zboží po internetu (mimo prostor prodejny) a vzápětí si ho v kamenné prodejně jen vyzvednout může být jednou z forem, jak zákaz zkusit obejít. Právníci oslovení redakcí se ovšem neshodují, zda vyzvednutí zboží není také "prodejem", respektive dokončením prodeje.

"Samotná kupní smlouva je sice uzavřena už objednáním a zaplacením v e-shopu, ale proces prodeje lze chápat šířeji než jako okamžik uzavření kupní smlouvy," říká například právník Jiří Dvořák pracující v oblasti maloobchodu.

Přímo ze zákona vyplývají výjimky (vedle obchodů do 200 metrů čtverečních) pro čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích a prodejny ve zdravotnických zařízeních.

Naopak bez ohledu na velikost nesmějí během sedmi svátků prodávat zastavárny, obchody s použitým zbožím nebo sběrny a výkupny odpadů.

Zavřou i některé menší obchody

Anketa redakce ukázala, že 28. října bude mít zavřeno více prodejen, než podle zákona musí. Mnozí provozovatelé menších obchodů v nákupních centrech se totiž obávají, že k nim přijde výrazně méně lidí než obvykle. Některá centra se pak ani neotevřou jako celek, protože se to jejich provozovatelům nevyplatí.

V pátek 28. října se neotevře například pražské obchodní centrum Arkády Pankrác, jedno z největších v Česku. "Jelikož 82 procent obchodů v našem centru má prodejní plochu větší než 200 metrů čtverečních, bude o sedmi státních svátcích jmenovaných v zákoně celé centrum zavřené," říká Renata Fikerová ze společnosti ECE Projektmanagement Praha. Zavřeno budou mít také všechny obchodní domy provozované řetězci Kaufland a Globus, tedy včetně menších prodejen a provozovatelů služeb.

Neotevřou ani brněnská centra Olympia a Galerie Vaňkovka nebo OC Laso Ostrava.

V tuzemských obchodních centrech se neotevřou ani lékárny sítě Dr. Max.

"Lékárny sice mají zákonnou výjimku, nicméně je jasné, že mít otevřenou pobočku v rámci zavřeného obchodního centra by byl nesmysl. Už tak je víkendový provoz lékáren na těchto místech na hranici rentability," říká mluvčí řetězce Michal Petrov.

Naopak třeba v olomouckém centru Šantovka, kde se zákaz dotkne zhruba jen čtvrtiny prodejen, zůstanou ostatní obchody otevřeny.

Brány nezavřou ani velká pražská centra jako OC Letňany, Metropole Zličín, Palladium, Černý Most, Chodov, Nový Smíchov či Galerie Butovice. Otevřeno mají mít třeba i Olympia Mladá Boleslav a Teplice, Futurum Hradec Králové, Forum v Ústí nad Labem, Silesia v Opavě nebo Futurum Kolín.

Liberecké centrum Plaza bude zcela uzavřeno jen 25. a 26. prosince, 1. ledna a na Velikonoční pondělí. "V ostatních svátcích, jichž se zákon týká, bude obchodní centrum otevřené – máme zde totiž DinoPark, který je častým cílem rodinných výletů. Jednotky s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních se mohou samy rozhodnout, zda ten den otevřou, či nikoliv," říká za provozovatele Eva Svobodová.

Jen pro některé svátky

Za porušení zákona hrozí obchodníkům pokuta až milion korun. Vedle 28. října se zákaz týká také 25. a 26. prosince, 1. ledna, Velikonočního pondělí, 8. května a 28. září. Na Štědrý den musí obchody zavřít po poledni.

Navrhovatelé zákona "o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě" – senátoři ČSSD vedení Františkem Bublanem – nevysvětlili, proč vybrali zrovna tyto svátky, podle nich však jde o kompromis, respektive první krok k rozšíření na všechny svátky.

Na omezení tlačili vedle některých levicových zákonodárců hlavně odboráři z obchodních řetězců, kteří chtějí zaměstnancům umožnit trávit svátky s rodinou. Podle odpůrců zákona by měl rozhodovat trh, tedy poptávka veřejnosti, zákaz navíc diskriminuje větší prodejny.