Ministři financí eurozóny v pondělí souhlasili s uvolněním částky 1,1 miliardy eur (29,7 miliardy korun) pro Řecko.

U zbývajících 1,7 miliardy eur (45,9 miliardy korun) bude jasno do konce měsíce.

Po jednání v Lucembursku to novinářům řekli šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem a evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici.

Evropský stabilizační mechanismus (ESM) tak v pondělí od ministrů dostal zelenou k tomu, aby do Atén poslal jen část ze zbývajících 2,8 miliardy eur (75,7 miliardy korun).

Ty jsou součástí aktuálního záchranného programu, jehož objem činí 10,3 miliardy (278,3 miliardy korun).

Šéf ESM Klaus Regling novinářům řekl, že fond peníze fakticky Aténám uvolní na příštím jednání svého představenstva, což bude až za dva týdny.

Pokud už do té doby budou k dispozici zatím chybějící statistické informace ohledně toho, jak řecká ministerstva a další úřady platily o prázdninách své závazky, bude moci ve stejnou chvíli ESM uvolnit i zbylých 1,7 miliardy eur.

"Je to technická otázka, není k ní potřeba politická diskuse," ujišťoval v pondělí novináře Dijsselbloem s tím, že rozdělení sumy na dvě části se od počátku očekávalo - právě kvůli chybějícím statistickým údajům. Euroskupina by se tak už k této věci neměla vracet.

Ministři financí zemí platících eurem v pondělí přijali závěr věřitelských institucí, že Řecko splnilo 15 klíčových podmínek, které byly vyžadovány před dokončením první prověrky stávajícího programu.

Dijsselbloem v pondělí v této souvislosti připomněl úsilí Atén reformovat penzijní systém a energetiku, posílit bankovní dohled, ustavit agenturu dohlížející na příjmy státní pokladny a pokročit v privatizačním programu.

Řecko, které se už v roce 2010 propadlo do hluboké finanční krize, se loni v létě dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by výměnou za bolestivé reformy mělo v průběhu tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu korun).

Ani po více než roce se svými penězi do programu stále plně nezapojil Mezinárodní měnový fond (MMF), i když Německo jeho účast vyžaduje. MMF má totiž stále pochybnosti o udržitelnosti řeckého dluhu za stávajících podmínek programu.

Podle pondělních slov komisaře Moscoviciho umožňuje dokončení první prověrky začít práce na druhé revizi tříletého programu, kdy se pozornost od prosazení reforem přesune k jejich realizaci. Experti by měli do Atén odjet už ve druhé polovině října.

Do konce roku by podle komisaře navíc mohlo být možné domluvit se na "globální dohodě", která by se týkala také otázky dluhové úlevy zadlužené zemi. Dijsselbloem v pondělí poznamenal, že okolo zapojení MMF by bylo dobré mít jasno co nejdříve.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru