Německý vývoz v srpnu prudce oživil z poklesu a zaznamenal nejsilnější nárůst za více než šest let. Jeho hodnota se proti předešlému měsíci zvýšila o 5,4 procenta po srpnovém poklesu o 2,6 procenta. Pondělní údaje spolkového statistického úřadu zmírňují obavy z toho, že největší evropská ekonomika směřuje k útlumu.

Nárůst vývozu byl nejvyšší od května 2010. V meziročním srovnání byl export vyšší rovněž o zhruba pět procent. Údaje podle agentury Reuters signalizují, že vývoz, který je hlavním motorem německé ekonomiky, přispěje ve třetím čtvrtletí k hospodářskému růstu. Export v poslední době svou tradiční roli ztrácel a oslaboval.

Německý dovoz v srpnu stoupl o tři procenta. Vzhledem k silnému růstu vývozu ale obchodní přebytek proti červenci vzrostl o téměř tři miliardy eur na 22,2 miliardy eur (600 miliard korun). Za prvních osm měsíců roku se aktivní saldo obchodu zvýšilo o čtyři procenta na 170 miliard eur.

Vláda očekává, že hlavním motorem ekonomického růstu v letošním roce bude domácí poptávka. Německá ekonomika letos podle vládních prognóz z minulého týdne poroste o 1,8 procenta a vykáže nejsilnější růst za posledních pět let. Příští rok ale tempo růstu zpomalí na 1,4 procenta místo původně očekávaných 1,5 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru