Věřitelé těžební společnosti OKD, která je od června v úpadku, dosud podali ke Krajskému soudu v Ostravě 20 žalob, jimiž se domáhají uznání platnosti svých pohledávek dohromady za zhruba 13 miliard korun. Žalovanými jsou insolvenční správce Lee Louda, který pohledávky neuznal, a v části žalob i OKD. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Pohledávky vůči OKD přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří žádali od firmy dohromady více než 20 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.

Věřitelé měli na podání žalob lhůtu 30 dní od konání přezkumného řízení, které se uskutečnilo 10. srpna. Věřitelům, kteří nebyli na přezkumném řízení přítomni, začala běžet lhůta ode dne doručení písemného vyrozumění. Je tedy možné, že někteří z nich ještě čas na podání žaloby mají. Příští týden se bude konat druhé přezkumné řízení, na němž se bude probírat jediná neuznaná pohledávka, a to od společnosti Veolia Průmyslové služby ve výši 1,22 miliardy korun. Louda řekl, že k podaným žalobám se vyjádří, až jej k tomu vyzve soud.

Věřitelem s největšími neuznanými pohledávkami, který k soudu podal žalobu na určení jejich pravosti, je banka Citibank, jež po OKD žádá více než deset miliard korun. Banka zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež je majitelem OKD, a společnost OKD za ně ručila. Majitelem většiny hlasovacích práv v NWR jsou od února fondy sdružené do neformálního uskupení Ad Hoc Group (AHG).

Dalšími firmami, které se žalobami domáhají určení pohledávek, jsou například Povodí Odry, jež přihlásilo pohledávku za 21,4 milionu korun, nebo ČEZ Distribuce s pohledávkou za 5,25 milionu korun. Na soud se naopak neobrátilo ministerstvo průmyslu a obchodu, kterému správce popřel pohledávky za 1,888 miliardy korun, ani společnost Metalimex Petra Otavy mladšího s pohledávkami za 409 milionů korun. Uznání pravosti pohledávek se nedomáhají ani slezská města Karviná, Orlová a Stonava, kterým insolvenční správce uznal jen část pohledávek.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Celkem 14 z 20 žalob k soudu podaly fyzické osoby. Uznání největší pohledávky žádá Otakar Černý z Havířova, který chce více než 2,6 miliardy korun. Jde o údajné zneužití zlepšovacího návrhu, podle Černého se firma OKD neoprávněně obohacovala využitím jeho návrhu na zpracování uhelných kalů.

Mluvčí soudu Lucie Olšarová už dříve uvedla, že se očekává, že incidenční spory týkající se OKD začne soud projednávat začátkem příštího roku. Některé spory se přitom mohou táhnout i několik let.

OKD se dostaly do existenčních problémů kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe v květnu podala sama firma. V srpnu věřitelé rozhodli, že firma půjde do reorganizace. Vedení podniku nyní vypracovává reorganizační plán, který budou posléze schvalovat věřitelé a soud. V dolech OKD se dál těží uhlí a pracuje tam i s dodavatelskými firmami asi 12 000 lidí.