Strojírenský koncern ZKL chce od příštího roku spustit nový výrobní závod v Indii. Investice je za osm až deset milionů amerických dolarů (241 milionů korun). Firma postaví nový závod se svým indickým partnerem na západním pobřeží Indie ve státě Gudžarát. Na mezinárodním strojírenském veletrhu to potvrdil generální ředitel ZKL Jiří Prášil.

Projekt reaguje na růst poptávky po ložiskách ZKL. Indický partner do něj vloží svou továrnu a ZKL ji vybaví technologií. Práci najde asi stovka lidí. Výrobce ložisek ZKL nyní vyváží do Indie zboží za asi osm milionů dolarů (193 milionů korun) ročně, což je asi pětina prodeje ložisek společnosti.

"V novém závodě se budou vyrábět některé konstrukční řady ložisek, jedna třetina komponentů bude dál z Česka," uvedl Prášil. Podle něj firma počítá pro projekt s pojištěním od EGAP a financováním České exportní banky.

"Původně jsme měli záměr tento podnik založit v Číně, ale vzhledem k poklesu výroby v tamním ocelárenském průmyslu a finančním problémům našeho tamního partnera tento projekt nebyl realizován," uvedl Prášil.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

ZKL většinu svého zboží vyváží. Celkem do 74 zemí, firma má nyní po světě 220 zákazníků. V Indii eviduje aktuálně největší obrat, roste ale i na Dálném východě nebo v Jižní Americe. Podle Prášila se letos jeví pozitivně i vývoj v západní Evropě, zmínil Španělsko a Německo.

Firma letos plánuje zisk 112 milionů, což je zhruba dvojnásobek loňského výdělku. Loni firma zvýšila obrat na 1,5 miliardy korun. Ten ale letos klesne kvůli uzavření závodu v Hanušovicích, kde už se ale ložiska nedělala. ZKL zůstávají dva výrobní závody v Brně a Klášterci nad Ohří. Koncern zaměstnává kolem 700 lidí.

Související

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru