Objem zakázek německých průmyslových podniků se v srpnu zvýšil mnohem výrazněji, než se čekalo. Přispěla k tomu vysoká poptávka ze zemí eurozóny a také od domácích zákazníků, uvedlo ve čtvrtek tamní ministerstvo hospodářství. Podle něj zakázky vzrostly o jedno procento, za červenec růst činil 0,3 procenta.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že objem zakázek se zvýší pouze o 0,2 procenta. Příznivější výsledek tak podle nich naznačuje, že německé závody by v příštích měsících mohly podpořit hospodářský růst největší evropské ekonomiky.

ěš

Domácí zakázky se v srpnu zvýšily o 2,6 procenta. Zakázky ze zahraničí naopak o 0,2 procenta klesly, poptávka ze zemí eurozóny se ale o 4,1 procenta zvýšila. Téměř tak vyrovnala pokles o 2,8 procenta ze zemí mimo eurozónu.

Ministerstvo také zpřesnilo údaje za červenec. Po revizi zakázky stouply o 0,3 procenta místo dříve uváděných 0,2 procenta.

"Průmyslové zakázky letos byly zatím slabé, v poslední době se ale zotavily," uvedlo ministerstvo. Upozornilo také, že nedávný průzkum důvěry institutu Ifo a průzkum aktivity v sektoru naznačily zlepšení situace. "Celkově poslední data naznačují, že situace v průmyslovém sektoru by se ve zbytku roku měla zlepšit," dodalo ministerstvo.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru