Po třech týdnech stagnace cen začaly pohonné hmoty v Česku zdražovat. Ceny benzinu i nafty stouply shodně o 11 haléřů a Natural 95 stál ve středu průměrně 29,34 a diesel 27,90 korun za litr. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka budou ceny benzinu a nafty u tuzemských pump růst i nadále.

"V nejbližším týdnu očekáváme u čerpacích stanic postupný růst cen přibližně o 25 haléřů," řekl ve čtvrtek Tomčiak. Ceny pohonných hmot následují zdražování ropy z minulého týdne, kdy se cena severomořské ropy Brent poprvé po měsíci a půl dostala nad hranici 50 dolarů za barel. Zdražování ropy vyvolala dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o omezení těžby. Analytici podobný vývoj cen pohonných hmot očekávali.

Tomčiak připomněl, že detaily dohody by měly být dotaženy v listopadu. "Jednání se zúčastnilo i Rusko, nicméně zatím neuvedlo, jestli svoji produkci sníží také. Rusko potřebuje cenu ropy na úrovni 60 až 65 dolarů za barel, jinak bude mít rozsáhlý rozpočtový deficit," dodal.

Natural 95 stál ve středu už ve všech krajích víc než 29 korun, nejdražší byl po týdenní přestávce opět na Vysočině v průměru za 29,85 korun na litr. Nejméně za něj nadále platí řidiči v Moravskoslezském kraji, za litr průměrně 29,01 koruny.

U nafty se na místo nejdražšího kraje vrátila Praha, kde je litr průměrně za 28,70 koruny. Na Vysočině, kde stál diesel dosud nejvíce, cena dokonce klesla. V devíti ze 14 krajů mohou motoristé natankovat naftu pod 28 korun a vůbec nejlevnější zůstala v Královéhradeckém kraji v průměru za 27,41 korun.

Průměrná cena pohonných hmot v ČR k 5. říjnu (v korunách za litr):

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru