Růst podnikatelské aktivity v eurozóně byl v září nejpomalejší od začátku loňského roku. Vyplývá to z průzkumu společnosti IHS Markit mezi nákupními manažery. Výsledky průzkumu podle firmy naznačují, že hrubý domácí produkt eurozóny ve třetím čtvrtletí stoupl o 0,3 procenta, tedy stejným tempem jako ve druhém kvartálu.

Index podnikatelské aktivity v září klesl na 52,6 bodu ze srpnových 52,9 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od ledna 2015. Zůstal však nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Nad touto hranicí se index nachází od poloviny roku 2013.

Podniky v eurozóně podle agentury Reuters omezují výdaje kvůli obavám ohledně hospodářských vyhlídek i kvůli politické nejistotě spojené s odchodem Británie z Evropské unie a s blížícími se volbami v Německu a Francii.

"Ačkoliv průzkumy naznačují, že ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí dál rostla tempem 0,3 procenta, máme tu známky ochabování," uvedl ekonom IHS Markit Chris Williamson. "Ze čtyř největších států používajících euro vykazuje pouze Francie známky toho, že hospodářský vzestup nabírá na tempu. V Německu, Itálii i Španělsku má tempo růstu sestupnou tendenci," dodal.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru