Část dat klientů T-Mobilu, která mobilnímu operátorovi na jaře ukradl údajně jeden z jeho zaměstnanců, koupila za 100 tisíc korun společnost STEM/MARK. Informoval o tom server Seznam.cz. Ředitel firmy zabývající se marketingovými výzkumy, analýzami a předvolebními průzkumy Jan Tuček transakci s daty nepopřel, informace o částce ale nepotvrdil, protože obchod šel prý "mimo něj".

Tuček současně uvedl, že jeho firma se snaží databáze získávat z oficiálních zdrojů, což tak vypadalo i v případě zmíněných dat. "Pak se ale ukázalo, že to tak není," řekl Tuček. Podle Tučka je tak STEM/MARK v kauze na straně poškozených. Že jsou data od T-Mobilu, firma nevěděla. Samotný operátor se podle jeho mluvčí Martiny Kemrové nemůže k případu kvůli probíhajícímu vyšetřování vyjadřovat.

"Během několika dní po nákupu databáze k nám do firmy přišla policie a řekla nám, že jsme byli těmi, kdo ilegálně získanou databázi koupil. Data jsme ovšem do té doby nijak nevyužili. Policie zkontrolovala, že nejsou uložena v našem systému, a pro účely vyšetřování zabavila disk, na kterém byla uložena. V rámci vyšetřování jsme vedeni jako poškození," popsal Tuček.

"Cena sto tisíc za takováto cenná data je podle mě odpovídající. Ti lidé, kteří data ukradli, je ovšem mohli prodat i za vyšší cenu," říká Vladan Hejnic, ředitel marketingové firmy VIVmail.cz. Podle Tučka však prý agentura zaplatila méně.

Podle dřívějších informací médií se případ stal letos v dubnu. Operátor pracovníka, který údajně odcizil 1,2 milionu dat jeho klientů, po odhalení propustil. Případ nadále vyšetřuje policie, která podle Seznamu.cz v případu obvinila vedle IT specialisty z T-Mobilu ještě dalšího muže, jehož totožnost zatím není známa.

Mezi odcizenými údaji zákazníků T-Mobilu byla jména, data narození, adresy, telefonní čísla, zákaznické kódy, údaje o tarifech, průměrných útratách a značkách zařízení i čísla účtů. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) operátorovi T-Mobile kvůli jejich krádeži v srpnu udělil pokutu 3,6 milionu Kč. Podle úřadu se T-Mobile dopustil deliktu, když data dostatečně nezabezpečil.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru