Export do Ruska výrazně klesl, jen během loňského roku to bylo o 40 procent. A projevuje se to i na množství a velikosti obchodů, které do této země pojistila státní exportní pojišťovna EGAP.

Zatímco loni šéf EGAP Jan Procházka na Mezinárodním strojírenském veletrhu oznamoval pojištěné případy za pět miliard, letos to jsou jen 2,7 miliardy. Pojištění na vývoz za dalších pět miliard má ale EGAP prý rozjednáno. Detaily jednotlivých případů nechce EGAP komentovat.

Přednost mají firmy, které nezávisí jen na rublech 

„Ze všech statistik víte, že k útlumu českého exportu do Ruska v posledním období došlo. EGAP ale vždy deklaroval, že nadále pokračuje v pojišťování exportu. Nové obchody musí mít přiměřené riziko – proto spolupracujeme s 15 systémovými bankami Ruska a podporujeme obchody se silnými ruskými partnery, kteří mají příjmy i v jiné měně než pouze v rublech,“ říká Procházka.

Právě EGAP měl před dvěma lety z ruské ekonomické krize největší obavy. Na Rusko dopadly nejen mezinárodní sankce, ale hlavně dramatický propad cen plynu a ropy a na to navázaný pokles rublu. Mnoho podniků, pro které české firmy dodávaly a kterým poskytly EGAP a Česká exportní banka (ČEB) financování, tak měly problémy splácet.

Dnes má EGAP v Rusku stále pojištěnou zhruba stovku případů za 47 miliard korun. Z toho tři velké jsou stále problémové. Jedná se o developerský projekt Megapolis v Kazani, elektrárnu Krasavino a sibiřský plynový zdroj Poljarnaja. Jen kvůli tomuto projektu si ČEB s EGAP rozdělí ztrátu okolo šesti miliard korun.

„Daří se nám ale i některé problémové případy řešit. Například z toho seznamu vypadl obchodní případ společnosti Uralvagonzavod, kde se česká a ruská strana dohodly na restrukturalizaci,“ popisuje Procházka pro HN projekt, na kterém spolupracovala brněnská Alta.

Váha Ruska klesá

Turbulence na ruském trhu zasahují i do současných obchodů České exportní banky. "Bilance naší banky se snižuje. A nebudu zastírat, ze to je kvůli tomu, ze nám klesá byznys v Rusku," říká generální ředitel ČEB Karel Bures. Ruské případy tvořily v minulosti více než polovinu bilance banky, dnes je to asi z aktuálně 90 miliardové bilance jen třetina.

Vývoj objemu pojištěných obchodů

Za rok 2016 jde o pojistné kontrakty uzavřené od 1.1. - 20.9. 2016. Zdroj: EGAP
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru