Aktivita zpracovatelského sektoru v eurozóně v září zrychlila růst a zotavila se ze srpnového sestupu na minimum za rok a půl. Nové zakázky prudce oživily a průmyslové podniky zvýšily přijímání zaměstnanců. Vyplývá to z pondělní zprávy společnosti Markit o výsledcích průzkumu mezi nákupními manažery.

Celkový index aktivity zpracovatelského sektoru vzrostl na 52,6 bodu ze srpnových 51,7 bodu. Vystoupil tak výše nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Dílčí index nových zakázek minulý měsíc vzrostl o dva body ze srpnového osmnáctiměsíčního minima 51,4 bodu. Vykázal tak jeden z nejrychlejších růstových temp za poslední rok, což je příznivý signál pro budoucí vývoj aktivity v odvětví.

Oživení však zůstalo nerovnoměrné a do značné míry se soustředilo na Německo a jeho sousedy. Růst aktivity v Německu byl nejvyšší za tři měsíce. Podstatně slabší byl v Itálii nebo ve Španělsku, zatímco ve Francii průmyslová aktivita dál klesala.

"Eurozóna roste povzbudivým tempem. Přetrvávají ale obavy ze znepokojivé nerovnosti tohoto růstu," řekl podle agentury Reuters hlavní ekonom Markit Chris Williamson.

Hrubý domácí produkt eurozóny ve druhém čtvrtletí vzrostl proti předchozím třem měsícům o 0,3 procenta. Růst tak zpomalil z půlprocentního tempa v prvním kvartálu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru