Deutsche Bank je pro šéfy významných německých firem nadále spolehlivým partnerem, a to i přesto, že se banka nachází ve finančních potížích, a dokonce se spekuluje o možné finanční injekci od spolkové vlády.

"Německý průmysl potřebuje německou banku, která je jeho průvodcem po světě," řekl listu Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) šéf dozorčí rady BASF Jürgen Hambrecht. Naznačil, že za děním okolo Deutsche Bank, zejména za vývojem ceny akcií, mohou stát spekulanti. Na trhu se podle něj odehrávají mocenské hry. Svou podporu bance dokonce vyjádřil nákupem jejích akcií.

Názor manažera o důležitosti Deutsche Bank pro německý průmysl sdílejí i šéfové dalších velkých německých korporací. Podle šéfa firmy EON Johannese Teyssena by bylo špatné, kdyby měly německé firmy přístup na světové finanční trhy jen přes banky z jiných zemí. Výkonný ředitel RWE Peter Terium řekl listu FAS, že německý průmysl potřebuje globálního hráče, jakým je právě Deutsche Bank.

V podobném duchu odpovídal listu FAS i šéf Daimleru Dieter Zetsche. "Deutsche Bank je banka s velkou tradicí, solidními základy a na nich může stavět i do budoucna. O tom jsem přesvědčen," prohlásil. Spolehlivým partnerem zůstává Deutsche Bank nadále i pro šéfy pojišťovny Munich Re, strojírenské firmy Siemens či cestovní kanceláře TUI.

Na rozdíl od průmyslníků a šéfů dalších významných firem se ale do Deutsche Bank opřel německý vicekancléř a spolkový ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Kritizoval výkonného ředitele banky Johna Cryana a jeho názor, že se banku snaží destabilizovat síly na trhu.

"Když jsem to četl, tak jsem nevěděl, zda se mám smát, nebo být naštvaný, že se za oběť spekulantů označuje banka, která svůj obchodní model postavila právě na spekulaci," prohlásil podle listu Financial Times.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Spekulace o zdraví banky zesílily v závěru minulého týdne poté, co vyšlo najevo, že své peníze z Deutsche Bank převedla do jiných bank desítka amerických hedgeových fondů. Ceny akcií se tak v průběhu pátečního obchodování propadly pod úroveň 10 eur za kus.

Následně se situace zklidnila a akcie uzavřely týden na hodnotě 11,57 eura, tedy o šest procent výše v porovnání se závěrem čtvrtečního obchodování. I tak ale akcie ztrácejí od začátku roku přibližně 50 procent. V pondělí se v Německu neobchoduje kvůli státními svátku.

Pátečnímu obratu ve vývoji kurzu akcií hodně napomohla zpráva agentury AFP o tom, že se Deutsche Bank blíží dohodě s americkým federálním ministerstvem spravedlnosti ohledně vyrovnání za nekalé obchodní praktiky během finanční krize. Ministerstvo v září udělilo bance pokutu ve výši 14 miliard dolarů. Částka by však mohla být ve výsledku výrazně nižší – banka možná zaplatí "jen" 5,4 miliardy dolarů.