Výrobci a prodejci pneumatik pro zemědělské a stavební stroje, firmě Mitas, loni klesl zisk o 14 procent na 952,7 milionu korun. Tržby klesly o osm procent na 8,05 miliardy korun, z toho 7,7 miliardy firma utržila v zahraničí. Tuzemské tržby stagnovaly na 1,02 miliardy korun. Vyplývá to z firemní výroční zprávy ve Sbírce listin.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

"Prodeje v segmentu zemědělských pneumatik se po slibném začátku roku mírně propadly, a to především kvůli tradičně slabším prodejům v měsících srpen až prosinec," uvedla ve zprávě firma. Loňský rok byl ve znamení nižší výroby strojů, zejména v Evropě. "Naproti tomu ve Spojených státech a Ruské federaci jsme mohli pozorovat mírné oživení výroby a prodejů," dodala společnost. Trh motocyklových pneumatik a s ním i výsledky Mitasu v tomto segmentu rostly, hlavně ve východní Evropě a mimo EU.

V letošním a příštím roce by se podle firmy měla výroba zemědělských a stavebních strojů v Evropě zvyšovat, situace v Rusku je podle firmy nejistá. Vývoj na americkém trhu je podle odhadů pozitivní.

Mitas je jedním z předních evropských výrobců zemědělských pneumatik. Ve svých výrobních závodech v České republice, Srbsku a v USA vyrábí také průmyslové pneumatiky a pneumatiky pro motocykly.

Mitas je součástí českého gumárenského holdingu ČGS Holding. Evropská komise letos v květnu dala zelenou převzetí holdingu švédskou strojírenskou skupinou Trelleborg. Transakce podle komise nevyvolává obavy z možného ohrožení hospodářské soutěže. Podpis dohody o převzetí českého holdingu oznámil Trelleborg loni počátkem listopadu. Celková hodnota transakce činí zhruba 10,9 miliardy švédských korun (31,4 miliardy korun).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru