Kdo se dnes potřebuje starat o dlouhodobě nemocného člena rodiny, musí dát v práci výpověď a přichází obvykle o veškeré své příjmy. Nově by na dlouhodobou péči o blízké měli lidé dostat placené volno až na tři měsíce, po které jim firma navíc bude muset držet místo.

"Chci těmto lidem zajistit ochranu," vysvětlila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), která zákon připravila. Nyní mají lidé nárok na takzvané ošetřovné jen v případě kratších nemocí − tedy nejvýše do devíti dnů.

Pokud se musí o nemocného starat déle, nic už nedostávají.

Novinku teď Marksová pošle k připomínkám svým ministerským kolegům. Počítá s tím, že první lidé by mohli začít placené volno čerpat od poloviny roku 2018.

90 dnů

je maximální délka volna, které by si zaměstnanec mohl vzít, aby se postaral o nemocného blízkého.

Podle odhadů ministerstva by si o volno mohlo žádat až 30 tisíc lidí ročně, státní rozpočet by to přišlo přibližně na 1,9 mi­liardy korun.

Lidé by dostávali o něco málo více než polovinu své mzdy: peníze by se vyplácely z povinného nemocenského pojištění - jako mateřská.

Nárok na peníze by přitom neměli jen přímí příbuzní. Pokud by žili ve společné domácnosti, nemusel by mezi nemocným a pečujícím být vůbec žádný příbuzenský vztah.

Česko se stane jednou z mála evropských zemí, které budou lidem za dlouhodobou péči o nemocné členy rodiny hradit část jejich platu. Podobná pravidla už fungují třeba v Itálii nebo Dánsku. Na druhou stranu v sousedním Rakousku nebo Německu je nárok na volno půlroční, lidé tam ale od státu nic nedostávají.

Také Marksová původně uvažovala až o půlročním volnu, nakonec dobu zkrátila. "Řekli jsme si, že pro začátek navrhneme tři měsíce. Byli bychom rádi, kdyby se ten systém rozběhl," podotkla ministryně.

Její záměry se ale nelíbí ministru financí Andreji Babišovi (ANO) − nejen proto, že státní pokladna tím přijde o peníze. "Vůbec nerozumím tomu, co by měla tříměsíční dávka řešit. Bezmocný příbuzný se během té doby neuzdraví. Pokud ano, patří do péče zdravotnictví, ne do péče příbuzných. Pokud jde o péči sociální, ani tady není řešením další dávka, ale efektivní využívání sociálních služeb a významné zrychlení rozhodování o příspěvku na péči," řekl Babiš s tím, že detaily svého návrhu mu zatím Marksová nepředstavila, a že tedy nápad považuje za další vábničku na voliče.

Chystaná novinka se příliš nezamlouvá ani Hospodářské komoře.

Upozorňuje na to, že nepůjde o jediné volno pro zaměstnance, které chce Sobotkova vláda zavést a kvůli němuž firmy dočasně přijdou o pracovní sílu.

Poslanci už projednávají jiný návrh Marksové na týdenní dovolenou pro otce, kterým se narodí dítě. Koaliční lidovci by zase rádi prosadili takzvané sick days, tedy několik dnů placeného volna pro případ lehčí nemoci.

"Krátkodobé absence lze zpravidla řešit bez náboru nových zaměstnanců. Dlouhodobé volno by však zřejmě znamenalo nutnost sjednání 'záskoku', a tudíž vyšší náklady i administrativu pro zaměstnavatele," uvedla právní expertka komory Markéta Schormová.

V zahraničí však už některé velké nadnárodní firmy začaly placené volno na dlouhodobou péči svým zaměstnancům samy nabízet. Třeba poradenská společnost Deloitte v minulých dnech ohlásila, že svým lidem dá plně placené volno na péči o blízkého v délce až čtyř měsíců. V české pobočce firmy se o případném zavedení novinky zatím diskutuje.

Podle Marksové je však lepší prosadit takovou věc zákonem a nespoléhat na to, zda ji firmy lidem samy nabídnou. Obává se, že hlavně zaměstnanci menších společností by se jí vůbec nemuseli dočkat. "A jenom proto, že mají v tomto směru horšího zaměstnavatele, ti lidé na placené volno nedosáhnou," argumentuje ministryně.

Podle její náměstkyně Zuzany Jentschke Stöcklové se přístup musí změnit i z toho důvodu, že obyvatelstvo stárne. "Za pár let už nebude možné, aby péči zajišťovaly pouze sociální služby. Čím dál tím víc poroste význam péče v rodině," zdůrazňuje náměstkyně.

Kromě toho, že domácí péče je pro nemocné příjemnější, je podle Jentschke Stöcklové také levnější než pobyt v domově důchodců.

Ministerstvo práce se ale nehodlá spokojit se třemi placenými měsíci a časem chce jít ještě dál. Lidé, kteří se svými blízkými musí zůstat doma třeba i celé roky, by mohli za péči dostávat peníze od státu.

"Tak je tomu dnes například u pěstounů," podotýká Jentschke Stöcklová. Pěstouni, kteří dlouhodobě pečují o jedno svěřené dítě, dostávají osm tisíc korun měsíčně.

Související