Důchodový věk, který je dnes určený zákonem o důchodovém pojištění, se opět dostal na pořad dne. Lidem narozeným po roce 1977 se nyní k věku 67 let přičítá počet kalendářních měsíců, odpovídající dvojnásobku rozdílu mezi rokem narození a rokem 1977. Pro lidi narozené v roce 2015 tak je důchodový věk stanovený na 73 let a čtyři měsíce. Pro muže i ženy narozené v roce 1975 a mladší se věk pro odchod do důchodu zvyšuje o dva měsíce, pro ročníky po roce 1977 není stanovena jeho cílová hodnota. Na druhé straně si ale každý může svůj důchodový věk vypočítat.

Důvodová zpráva k příslušnému zákonu mimo jiné uvádí: "I přes trvalé zvyšování důchodového věku se bude mírně zvyšovat naděje, že se jedinec důchodového věku dožije a že doba strávená v důchodu bude v průměru vyšší než 20 let." Právní úprava neobsahuje žádnou revizi uvedeného mechanismu. Statistika prozrazuje, že v roce 2015 činila průměrná doba pobírání řádného starobního důchodu 19 let a jeden měsíc u mužů a 27 let a šest měsíců u žen. Kvůli chybějící revizi automatického zvyšování věku pro odchod do důchodu vláda 5. září schválila ukončení zvyšování důchodového věku při dosažení 65 let. Podstatnější ale je, že současně schválila pravidelnou revizi maximální hranice pro odchod do penze, a to jednou za pět let. Méně srozumitelný mechanismus není ovšem navržen přímo do zákona o důchodovém pojištění, ale do zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení.

Důchodu bychom si měli nově "užívat" 25 procent z očekávané střední délky života. Pokud může revizi podléhat věk pro odchod do důchodu, může se stát, že v budoucnu jí bude podléhat i ono "užívání" si důchodu po dobu zmíněných 25 procent z očekávané střední délky života. Navíc vládní materiál rovněž uvádí: "První zpráva o důchodovém systému v roce 2019 bude velmi pravděpodobně indikovat, že důchodový věk pro dosažení cíle, tedy v průměru jedné čtvrtiny života ve starobním důchodu, by měl být u nejmladší posuzované generace narozené v roce 1994 (v roce 2019 dosáhne věku 25 let) stanoven na úrovni okolo 68,6 roku. Je proto téměř jisté, že zpráva bude obsahovat výše zmíněné doporučení pro vládu, aby uložila ministru práce a sociálních věcí předložení novely zákona, která by důchodový věk dále zvýšila až k úrovni výše uvedených 68,6 roku."

Změny ve věku pro odchod do důchodu budou muset zohlednit přiměřené očekávání, náhlé změny by se neměly dotknout lidí v předdůchodovém věku tak, aby nerušily zásadu legitimního očekávání.

Již teď je ale jisté, že daleko podstatnější než samotný věk pro odchod do důchodu bude zdravotní způsobilost k práci, vzdělanost obyvatelstva, uplatnění na trhu práce a v samotném důchodu pak výše důchodové dávky, a to i s ohledem na valorizační mechanismus důchodů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru