Akcionáři pivovaru SABMiller schválili převzetí firmy větším konkurentem Anheuser-Busch InBev v hodnotě 79 miliard liber (2,5 bilionu korun). Překonali tak poslední velkou překážku spojení dvou největších pivovarnických skupin světa. Krátce předtím transakci podpořili akcionáři AB InBev. Spojení by mělo být formálně dokončeno 10. října, uvedl AB InBev.

Český pivní klenot je na prodej. Plzeňský Prazdroj by mohl vynést přes 60 miliard, v pozoru jsou banky i právníci - čtěte ZDE

Dohodu již schválily regulační úřady po celém světě. Evropská komise však stanovila jako podmínku, že SABMiller prodá své pivovarnické aktivity v Evropě, mezi které patří i Plzeňský Prazdroj.

Sloučená skupina bude kontrolovat téměř třetinu globálního trhu s pivem. Silnou pozici bude mít v Africe a v Latinské Americe. Skupina si ponechá současný název Anheuser-Busch InBev a jejím generálním ředitelem bude současný šéf AB InBev Carlos Brito.

%insert_attachment[59500990] priloha.html%

Dohodu zkomplikoval vývoj kurzu britské libry po rozhodnutí Británie opustit EU. Někteří akcionáři se k fúzi začali stavět kriticky, když pokles kurzu libry snížil atraktivitu nabídky na převzetí; negativní postoj některých nezvrátilo ani následné zvýšení nabídky. Pro spojení se nicméně nakonec vyslovilo více než 95 procent přítomných akcionářů SABMilleru, potřeba bylo nejméně 75 procent. Již dříve svoji podporu dohodě vyjádřili dva největší akcionáři, Altria a Bevco, kteří vlastní celkem 40 procent akcií, napsaly agentury AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru